С 54 сантиметра се е покачило през последното денонощие нивото на река Дунав при Лом и е достигнало 824 сантиметра. Залети са най-ниските части на пристанището. На най-уязвимото място там - в близост до железопътните коловози, е изградена временна дига. На западния кей е издигнато защитно съоръжение от бетонни блокове. В засегнатите ниски участъци дейностите са преустановени и е изключено електрозахранването, в останалите работата продължава нормално. Високи подпочвени води има в района на Орсойската низина. Ако нивото на Дунав премине 9 метра, могат да се очакват проблеми в помпената станция за питейна вода в село Добри дол.
Предприети са всички действия за укрепване, подсилване и надграждане на защитните съоръжения, извършва се непрекъснато наблюдение на критичните точки. Утре в района на Лом се очаква лек спад на водния стоеж, предаде кореспондентът на БНР Николай Драгиев.
С 18 сантиметра е спаднало нивото на река Дунав в началото на българския участък при Ново село за последното денонощие и продължава да се понижава, предаде Анжела Каменова от Радио Видин. При Видин от 20 часа миналата нощ нивото на реката е в застой и тази сутрин е отчетено 829 сантиметра. Въпреки понижението остава в сила първият етап от плана за действие при високи води на реката. Работят отводнителните помпени станции. В сила са областните и общинските планове за действие при високи води, съобщи началникът на областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението" Станислав Ганчев:
Предприели сме достатъчно действия. Всички централни структури на МВР са в оперативна готовност и при рязко повишаване на нивото ще бъдат оповестени и събрани за предприемане на действията, които са заложени в плановете.
През тъмната част на денонощието през два часа служители на пожарна безопасност и защита на населението наблюдават нивото на Дунав и състоянието на дигите. Нивото на Дунав днес наблюдаваха и десетки видинчани в Крайдунавския парк. Ако нивото на река Дунав при Видин достигне 850 сантиметра ще бъде въведен вторият етап от плана за действие при високи води, който предвижда затваряне на пътя Видин-Монтана през село Арчар. Под наблюдение са защитните диги по река Дунав, където служители на "Напоителни системи" и гражданска защита извършват ежедневен обход. Гранични полицаи с катер следят състоянието на мокрия откос на дигите. Областният кризисен щаб е в постоянна връзка с кметовете на населени места по поречието на Дунав. Във Видин временни диги от чували с пясък бяха издигнати в три критични участъка в Крайдунавски парк, където при високото ниво на реката през 2006-а година водата преля.
За последното денонощие нивото на река Дунав при Никопол се е покачило с 50 сантиметра и вече достига 680 сантиметра. Ако се вдигне с още 20 сантиметра ще бъде обявена първа степен на опасност от наводнение. Положението е сериозно и непрекъснато следим нивото, каза кметът на града Емил Бебенов. Критичната точка при Никопол е 800 метра, след което реката излиза от коритото си, предаде кореспондентът на БНР Цецка Николова.
Националният щаб при Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" няма да предлага на Министерския съвет да активира плана за защита при бедствия. Това събощи пред "Хоризонт" директорът, главен комисар Николай Николов. Според него за момента обстановката по българския участък на река Дунав е сравнително спокойна:
Мерки са предприети от областната и от софийска администрация и са в съответствие. Във Видин и в Лом вече са въведени трите степени на плановата защита при високи дунавски води, което ще рече, че е започнато изграждането на временни диги. Това е с превантивна цел. Анализите на прогнозните водни количества сочат, че в близките дни не се очаква рязко покачване на нивото на река Дунав, камо ли да има цунами, потопи и така нататък, поради което националният щаб, който заседава тази сутрин, реши да не предлага на МС въвеждането на националния план за защита при бедствия. Въпреки това нашите сили по поречието на река Дунав и в близките областни центрове са готови да реагират в съответствие с предварително начертаните мерки, тоест като цяло обстановката е сравнително спокойна.
Обстановката в българския участък на река Дунав ще се усложнява, като в четвъртък се очаква нивото на реката да се покачи най-много. Това каза за Хоризонт директорът на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав Георги Георгиев като успокои, че няма опасност за хората:
Обстановката в българския участък на реката никак не е спокойна, защото това водно количество, което се изля над Сърбия, а вчера и над Австрия, вече навлиза и в нашия участък. Нивото на реката от няколко дни се покачва интензивно. Очакваме в следващите 3-4 дни да се повиши нивото до доста високи нива. В момента протичат 12 000 кубичестки метра на секунда през българо-румънския участък. При нормална обстановка това би трябвало да бъде около 7 000 – 7 5000. Всички острови буквално ще бъдат залети и ще бъдат под водата.