публикувано на 13.08.14 в 07:37 | обновено на 13.08.14 в 12:00
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Вашингтон обяви, че е възложил на още 130 военни съветници да оценят хуманитарната криза в региона, но не възнамерява да изпрати голям брой войски обратно в Ирак.
Това не е разширяване на някаква роля - за Съединените щати, освен да бъдат намерени начини за оказване на помощ и подкрепа със съвети на иракските сили за сигурност, което правим и сега, обясни американският министър на отбраната Чък Хейгъл.
ООН предполага, че около 30 хиляди язиди са блокирани в планината Синджар, а хиляди други са пресекли границата със Сирия.
Американските съветници ще направят оценка на хуманитарната ситуация, като допълнение към други 250 техни колеги, които вече са в Ирак. Част от тях проучват възможностите на бойците от "Ислямска държава" и на иракските правителствени сили, а другите съветват армията за военните операции.
В същото време Великобритания реши да изпрати военна екипировка за кюрдските сили, които се сражават с джихадистите в Северен Ирак. Лондон ще изпрати също така хеликоптери за транспортирането на бежанците от общността язиди, които са блокирани в планината Синджар.