Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

М. Попова: Решихме превантивно да предложим решения на проблеми, свързани с природата

Снимка: Уикипедия

Проектът "Прозрачни планини" провокира както природозащитните организации, така и обикновени граждани с отношение към темата да участват активно във вземането на решения за бъдещето на природата. Проектът стартира преди повече от година, но до този момент дейностите му не бяха видими. Създадохме екип, набрахме над 100 доброволци, анализирахме цялата нормативна база, разказа в интервю за предаването "Преди всички" Мартина Попова – координатор "Комуникации" на проекта.

Идеята на проекта е да бъдем проактивни. Досега много често природозащитните организации, тези, които опазваме природата, реагираме реактивно. Ако примерно се случи наводнение или има проблем с някоя гора, ние казваме – това е проблемът, трябва да действаме по този и този начин. Този път обаче решихме превантивно да предложим решения на проблеми, които виждаме. Начинът да се случи е като работим по стратегическите документи, които управляват планинските ресурси. Имаме 3 области, в които работим – гори, реки и защитени територии. Това, което ни отне много време, е не самото познаване на документите, а проучванията на място.

Специално за водите Попова посочи какво следва: Да покажем тези текстове на хората и да ги обясним по прост начин, че те съществуват и местните хора могат да ги използват – могат да подадат сигнал, когато един ВЕЦ например не изпълнява необходимите регламенти, съответно РИОСВ да отиде на място и да направи проверка. Вторият начин, по който смятаме да действаме, е да пускаме ние сами сигнали. По време на тази година и половина сме направили над 30 проверки. Третото нещо е да се опитаме да съберем всички тези хора, така че да има прозрачност на този процес.

Попова изтъкна, че работят добре с институциите.

Дискусиите по актуалните документи за управление на природните ресурси можете да намерите на www.prozrachniplanini.org.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени