Парламентът в Атина ще гласува днес пакета от реформи, изискван от кредиторите от еврозоната, в условия на обща стачка на държавните служители и предупреждения за задълбочаване на икономическата и финансовата криза в Гърция.
Приемането на реформите днес е ключово условие за възстановяване на ликвидната помощ от Европа за гръцките банки и задвижване на програмата за финансова стабилизация, одобрена от лидерите на еврозоната в понеделник. По неофициална информация, те предвиждат нови ставки на данък добавена стойност, премахване на данъчните привилегии за Егейските острови, нови и по-високо облагане на богаташите и фирмите, двоен ръст на данъчната тежест за фермерите, ограничаване на възможностите за ранно пенсиониране и повишаване на пенсионната възраст до 67 години.
Гласуването изглежда ще мине без проблеми за премиера Алексис Ципрас, който внесе предложенията за реформи, въпреки общата стачка, свикана от синдиката на държавните служители, и бунта на тридесетина депутати от собствената му партия СИРИЗА. Освен бунтовниците, като противници на реформите се очертават само комунистите и крайнодесните, които разполагат с тридесетина депутати в 300-местния парламент. Според редица издания обаче бунтът в управляващата партия ще наложи преобразуване на правителството веднага след днешния вот.
Според Международния валутен фонд обаче Атина няма да получи достатъчна компенсация срещу реформите. Дори ако парламентите от еврозоната одобрят сделката за третия спасителен пакет, предлаганият размер от 85 милиарда евро няма да стигне за финансово стабилизиране на Гърция. Според МВФ това се дължи на продължаващата рецесия, която ще доведе гръцкия дълг до 200% от брутния вътрешен продукт на страната през следващите две години. С тези аргументи от Фонда отправиха директен призив към Евросъюза да намери начини да намали гръцките задължения.