Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов: Налягането по газопровода до България е спаднало

| обновено на 25.11.15 в 17:22
Снимка: БТА

Налягането по газопровода до България е спаднало, след като Русия спря доставките за Украйна. В София е свикано съвещание по темата, съобщи от Пекин премиерът Бойко Борисов. За ситуацията е докладвала министър Теменужка Петкова, уточни премиерът и допълни:

Имаше съвещание току-що и на Съвета за сигурност при мен и енергийните ни дружества. Дано се реши въпросът, защото ние в момента, в началото на зимата, имаме готовност, разбира се, с нашите хранилища, но факт е, че от вчера налягането е паднало по тръбите. Но така или иначе бяха в съвещание и сме взели мерки да не пострадаме. В края на краищата това е бизнес. Русия трябва от някъде да изкара пари, а това не са малко пари, така че, според мен, те ще продават газ.

Премиерът коментира, че ситуацията със сваления от Турция руски самолет е деликатна и призова за сдържаност в коментарите, за да не пострада България: 

Колкото по-малко ние проявяваме войнственост и крайни изказвания по темата, толкова е по-добре за стабилността и за нашата държава. Турция ни е съсед, Русия ни е партньор! Ние трябва да запазим не само самообладанието и спокойствието, а да дадем възможност на дипломатите, на нашите посланици, в лицето и на министъра ни, да ни вадят далеч от този конфликт, защото Русия и Турция винаги са в конфликт, но и винаги правят най-големите си проекти един с друг, докато ние, като се лашкаме в тези изказвания непрекъснато, само ще си навлечем гнева или на едните, или на другите. 

Започват разговори за привличането на китайски финансов инвеститор, който да осигури 49% от средствата за изграждане на VII блок в АЕЦ "Козлодуй", обяви още премиерът. По инициатива на американската компания "Уестингхаус" е направена препоръка в новия модел за строителството да се включи китайската компания. Темата ще бъде обсъдена с премиера на Китай. Финансовият модел на "Уестингхаус" беше отхвърлен заради липса на ясни отговори на въпросите, колко ще струва изграждането и каква ще бъде цената на електроенергията от новата мощност. Разговорите, които продължават да се водят, обаче, не изключват американската компания от плановете. Тя сама е поискала среща с премиера, за да препоръча да се потърси контакт с китайски инвеститор, сподели Борисов:

С тази компания "Уестингхаус" и в момента работи в Китай. Имат си съвместна дейност, нека така да го наречем. Те ни препоръчаха да се срещнем с тях и да започнем и утре на срещата ни с премиера да предложим примерно 49%, а те да финансират от първия реактор. 

Правителството поставя и още условия във финансовия модел: 

Да направим предварителни договори, след финансово-икономически анализ, дали от енергията, която произвеждаме, ще ни стига изцяло за вътрешно потребление, или ще изнасяме от нея и да подпишем с наши съседи предварително за определено количество енергия,  което, след като бъдат построени тези мощности, да има изнасяне, тъй като и Сърбия води, знаете, с Китай усилени преговори в изграждането на свой блок.

Премиерът отново подчерта, че още отсега трябва да е ясно какво ще се случва с ядрените ни мощности, след като бъдат спрени V и VI блокове в АЕЦ "Козлодуй".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени