Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росен Плевнелиев: Съдебната реформа е в центъра на всичко

Президентът смята да свика КСНС по темите "демография" и "киберсигурност"

| обновено на 18.03.16 в 11:04
Снимка: БГНЕС

Съдебната реформа е в центъра на всичко. Нашата цел е прогрес и развитие, затова трябват реформи и няма друга алтернатива, заяви в обръщение към народните представители президентът Росен Плевнелиев.

Трябва да гледаме напред и да формираме нови национални цели, които да мобилизират българските институции и общество. Такива цели могат да бъдат изграждане на национално отговорна икономика, елиминиране на бедността и социалното изключване, целенасочена подкрепа на изостаналите региони, ускоряване модернизацията на страната, пълноправно членство в Шенген, влизане в еврозоната, задействане на Европейски енергиен съюз на Балканите, посочи държавния глава.

По думите му, сложната и несигурна геополитическа обстановка в света изисква в страната да има стабилност, сигурност и предсказуемост:

Политическата стабилност означава отговорно действие от всеки. Извършените промени в Конституцията са полезни и правилни. Те са важна, но недостатъчна стъпка напред. По време на консултациите всички парламентарно представени политически сили единодушно се обединиха за изключителната важност на реформата в правосъдието и борбата с корупцията. Тук времето на декларациите отдавна отмина, трябват решителни действия. Говорим, че ефективното правосъдие и борбата с корупцията е национален приоритет, но видими резултати все още няма, заяви Плевнелиев.

Според него доколко силна е волята за реформи ще проличи при приемането на предстоящите промени – Закона за съдебната власт, процесуалните закони, антикорупционното законодателство:

Необходими са промени в посока по-бързо и ефективно съдопроизводство, по-голяма отчетност на прокуратурата, изработване на обективни правила и критерии за кариерното израстване на магистратите и случайно, а не манипулирано разпределение на делата.

Постигането на широко политическо съгласие за дълбока съдебна система и смело антикорупционно законодателство ще бъде силен знак към българското общество за политическа воля за промяна, подчерта Росен Плевнелиев.

Той говорѝ и за предстоящите президентски избори:

Надявам се това да са единствените избори през годината, които да проведем по един цивилизован начин - без популизъм, без безпринципно противопоставяне. Нека да има колкото може повече кандидати, идеи, решения. Народът ще избере най-добрите от тях.

2016-а е решителна за въвеждане на електронното управление, заяви президентът и изрази надежда народните представители да подходят отговорно и към приемането на Закона за електронната идентификация.

Здравната реформа е належаща. Заедно с образователната реформа това е решението за демографската криза, каза Росен Плевнелиев:

Трябва да използваме потенциала на българските общности зад граница. По темата "демография", както и по темата "киберсигурност", планирам да свикам Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) през годината, съобщи Плевнелиев.

Според него е необходима целенасочена подкрепа за най-бедните райони в страната.

Държавният глава настоява с предстоящите промени в Изборния кодекс да се търси решение за реалното въвеждане на електронното гласуване:

Намирането на техническо решение за гарантиране на тайната на вота не би трябвало да бъде оправдание за неопределеното му отлагане във времето. Гражданите вече се произнесоха. Ако сега не се създадат принципните правила с ясни срокове за експерименталното въвеждане на електронното гласуване, в скоро бъдеще това би подменило вота на близо 2 милиона българи.

Президентът обясни и защо не е наложил вето на оспорваната забрана за къмпингуване на плажа:

Отказах да наложа вето върху забраната за дивото къмпингуване. Призовах за цялостна политика за развитие на туризма и опазване на Черноморското крайбрежие, включително и правила за къмпингуване. Аз съм за ясни и демократични правила, отчитащи интересите на всички граждани. С удовлетворение виждам, че има нов законопроект, който да отмени абсолютната забрана, но да въведе правила. Надявам се тези правила да бъдат публично обсъдени и да се търси консенсус. Неведнъж апелирах да се прекрати порочната практика за внасяне в последния момент и без предварително обсъждане на съществени законодателни промени.

Народното събрание спешно трябва да посочи своите представители в регулаторните органи, подчерта Плевнелиев:

Противното ги обрича на институционална криза и ги поставя в невъзможност да изпълнят мисията, за която са призвани. Това се отразява негативно не просто върху работата на регулаторите, а и върху авторитета и легитимността на техните решения, а предстоят много важни такива. Ситуацията в медийната среда днес повече от всякога показва необходимостта от силен и ефективен регулатор.

Взети мерки за гарантиране сигурността на българските граждани, каза президентът по повод бежанската вълна. 

Трябва ни модерен патриотизъм, просветен национализъм, стъпил здраво на любовта към родината и уважението към различния, заяви още Плевнелиев.

Обръщението на президента Росен Плевнелиев пред Народното събрание можете да чуете в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна