Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концертът на Шломо Минц в София поставя началото на „Млади виртуози“ и „Европейски музикален фестивал”

БНР Новини
Шломо Минц
Снимка: БГНЕС

Известният израелски цигулар, диригент и педагог Шломо Минц отново е в София. Неговият концерт тази вечер е първият в афиша на „Европейски музикален фестивал”. Създаден преди 15 години, фестивалът по традиция се провежда едновременно в столицата, Варна и Пловдив. На откриването тази година Шломо Минц ще бъде не само солист, но и диригент на Оркестъра на Класик ФМ радио. 

Младият цигулар Мартин Зайранов също ще вземе участие в програмата на 28 март. Повече подробности научаваме от Милка Митева – директор на Националното музикално училище „Любомир Пипков”, инициатор и артистичен директор на международния конкурс за млади таланти.



Мартин ЗайрановХубаво е, че ще ознаменуваме откриването на „Млади виртуози” с този специален концерт. Обединихме усилията си с Васил Димитров и Даниела Ханджиева от музикалната компания „Кантус Фирмус“ – организаторите на „Европейския музикален фестивал”. Благодарение на това ще имаме възможност да чуем и 17-годишния Мартин Зайранов в една програма с големия Шломо Минц. Лауреат на конкурса „Млади виртуози“ през 2015 г., Мартин е носител и на специалната награда на „Кантус Фирмус” – да бъде солист на Оркестъра на Класик ФМ радио. Благодарни сме, че Министерството на културата ни оказва изключителна финансова подкрепа. Благодарни сме и на фондация „Америка за България”, чийто екип повярва в това, което правим за подрастващите музиканти не само в нашата страна, но и по света.




Тази година „Млади виртуози” се провежда за специалностите цигулка и класическа китара, в четири възрастови групи. Наградите са парични, има и няколко специални отличия. Продължава до 3 април, когато е гала концертът на лауреатите.

Международният конкурс е не само престижно състезание – казва още г-жа Милка Митева. – Той е място за среща между утвърдени изпълнители и педагози със следващите поколения, които ще напишат световната музикална история на бъдещето. Не един и двама млади виртуози, завоювали отличия в конкурса, днес правят своята световна кариера. В журито както всяка година сме поканили безспорни авторитети – проф. Милена Моллова, Катаржина Попова – Зидрон от Полша (тя току-що беше в журито на конкурса „Шопен”), проф. Ари Варди от Израел (организатор на един голям конкурс в своята страна), Иля Овчинников от Русия. В никакъв случай не бива да пропускаме Павлина Доковска. Тя е най-яркият представител на България в музикалната култура на САЩ от години. Младите изпълнители на класическа китара също ще бъдат оценявани от известни специалисти. Представител на Швейцария е Георги Василев – българин, който не пропуска случай да подаде ръка на „имената от бъдещето”, подпомага техните изяви в чужбина. Заедно с него са колеги от Германия, Черна гора, Гърция и България. Може би защото аз самата съм педагог, може би заради дългите години работа в НМУ, оценявам високо заслугата и мястото на педагозите в израстването на младите дарования. Затова винаги организираме майсторски класове, които се провеждат преди и след конкурса. Тези срещи са изключително важни и за учениците, и за техните учители. Членовете на журито също ще водят майсторски класове, но след приключването на състезателната част. В момента се провеждат обучения при Дора Шварцберг – Романов – цигулка (Австрия) и Ромен Гаро – виолончело (Франция). От Франция пристигна и цялата група „Paris Percussion”. Впечатлени от постиженията на нашата перкусионна школа, те ще подготвят произведението на Морис Равел „Майка ми гъската” за различни перкусионни състави. Сигурна съм, че концертът ще бъде много интересен и ще оживи залата на нашето училище с много радост и усмивки.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна