Българската православна църква е единствената институция, одобрението за работата на която е по-висок дял от неодобрението (46% : 21%), сочат данни от национално представително проучване на пълнолетните българи, проведено в цялата страна между 17 и 25 март 2016 г. в рамките на собствена изследователска програма на Exacta Research Group.
В навечерието на големия християнски празник Великден 46% от българите одобряват както БПЦ, така и Патриарх Неофит.
През март армията и полицията са одобрявани от по 34% от българите. Негативните оценки за работата и на двете институции остават по-високи дялове от позитивните. Съдът и прокуратурата продължават да бъдат институциите на дъното на класацията по обществено доверие (одобрявани са от по 10% от българите). Негативно мнение за работата на съда изказват 70%, а за прокуратурата – 69%.
Парламентът е одобряван от 15% от пълнолетните българи, което е с 2% повече в сравнение с февруари 2016 г. Председателят на парламента Цецка Цачева е одобрявана от 27% от българите като този дял значително надхвърля обществената подкрепа за работата на парламента.
През март правителството е одобрявано от 30% от българите, което е с 2% повече от февруари, а министър-председателят Бойко Борисов – от 44%. През март българите, които одобряват едновременно правителството и премиера, са 28%.
Президентът Росен Плевнелиев е одобряван от 31% от българите, а неодобрението му възлиза на 51%. Делът на добрите оценки за Плевнелиев остава без промяна за последния месец, а неодобрението към него намалява с 4%.
В сравнение с февруари, с 4% нараства обществената подкрепа за Националния омбудсман. В момента Мая Манолова е одобрявана от 31% от българите, а неодобрението й не се променя за последния месец – 44%.
Лиляна Павлова остава най-одобряваният министър през месец март с рейтинг от 42,4%. Непосредствено след нея е Ивайло Калфин, одобряван от 41,5%. Калфин е одобряван както от леви, така и от десни избиратели. Следват Томислав Дончев, одобряван от 37,2%, Вежди Рашидов - 35,8%, Красен Кралев - 31,3% и Петър Москов - 27,2%. Подкрепата за здравния министър се свива с 5% през последния месец главно за сметка на отдръпването на част от избирателите на ГЕРБ.
И през март няма значими промени в подредбата на най-одобряваните български политици. Първите петима, които се ползват с най-голяма обществена подкрепа са Йорданка Фандъкова (62%), Бойко Борисов (44%), Лиляна Павлова (42%), Ивайло Калфин (42%) и Томислав Дончев (37%).
ГЕРБ запазва електоралната си тежест и през март и остава първа политическа сила с 24% от гласовете на българските избиратели.
Два месеца преди конгреса на БСП се регистрира лека мобилизация на електората на тази партия, който възлиза на 13%. Заявяващите се като електорат на ДПС в момента възлизат на 5,7%. Вторичният анализ показва, че около една трета от избирателите на ДПС се колебаят дали да не подкрепят новата формация на Лютви Местан. Няма значими промени в електоралната тежест на РБ и ПФ. РБ запазват електоралната си подкрепа от 5,5%-ов дял, а ПФ имат 4,5%. АБВ съхранява шансовете си за участие в нов парламент с резултат от 2,6% от имащите право на глас. Ако сега се провеждаха парламентарни избори, за "Атака" биха гласували 2,5% от всички българи.
Картината на електоралните нагласи е доста застинала и ако може да се говори за очаквана електорална динамика, това се отнася в най-голяма степен до избирателите на ДПС и РБ. Данните показват, че засега по-малки формации извън парламентарния формат не се намесват в надпреварвата за следващ парламент.