Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Е. Друмева: Можем да очакваме въвеждане на електронното гласуване от разстояние

Снимка: БГНЕС


В досега действащото изборно законодателство имаше 4 хипотези за разкриване на секции в чужбина. При последните парламентарни избори прилагането на тази уредба показа слабости, неудачи и беше ясно, че тази материя трябва да бъде подобрена.

Това, което сега се предлага и беше гласувано в НС, оформи две нови хипотези - че секции се образуват в посолствата и в консулствата и втората – за селищата, където в държавите няма такива представителства. Има и една разлика – за държави- членки на ЕС и държави, които не са членки.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ бившият конституционен съдия проф. Емилия Друмева по повод одобрените в НС промени в Изборния кодекс. Тя коментира още:

Моята препоръка е по-внимателно да се прочете това, което е гласувано. Считам, че  цялото това развитие, имаме основание от него да очакваме един положителен резултат, а именно - да се стимулира изработването и въвеждането на модела за електронното гласуване от разстояние.

Друмева припомни, че досега огромен брой държавни служители са бивали командировани в чужбина заради изборите, но ефективността от това e малка:

Констатация за една нерационалност, която всъщност считам, че е поводът за, отново, работа и предлагане на различна уредба относно гласуването извън страната.

Юристът констатира, че предложението за дерегистрация от изборните списъци е пореден опит за прочистването им. Наименованието "задължително гласуване", според Друмева, е неправилно употребено, защото в окончателните текстове става дума за стимул към избирателите да бъдат активни, за да не отпаднат от списъците:

Упражняването на избирателното ни право като всеобщо, като общо право, като граждански дълг, мисля и съм убедена, че е в синхрон с демократичната държава като конституционен принцип и с Конституцията. По отношение на другите текстове не виждам пряко нахлуване, пряко нарушаване на Конституцията. Ако бъде сезиран КС, което вероятно се очаква, убедена съм, че той ще подходи по най-добрия и задълбочен начин по тези въпроси.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна