Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При скок в цената на газа – поскъпване на хляба и загуби за тежката индустрия

Снимка: БГНЕС

След решението на "Булгаргаз" да поиска увеличение в цената на природния газ с повече от 32% от 1-ви април българската икономика ще реагира със задължително поскъпване на хляба и сериозни загуби за тежката индустрия, прогнозираха за "Хоризонт" представители на реалния бизнес.

Топлофикациите, химическата промишленост, машиностроенето, стъкларството и хлебопроизводството са секторите с най-голямо потребление на газ. Там се очакват и най-големите ефекти от ръста в цената. След като през последните години набраха скорост, докато горивото поевтиняваше, производствата се разшириха, обновиха мощности и затвърдиха пазари. Сега биха се оказали в риск именно заради загубата на пазара. Според директора на "Агрополихим" Васил Александров, увеличението на газа ще се калкулира единствено в сметката на предприятията:

Вече имаме подписани договори и планиране на база на тези цени на газа, които в момента ползваме и утре това ще доведе естествено до загуби.

От Федерацията на големите енергийни консуматори съобщиха, че природният газ формира около 70% от производствените разходи и поисканото увеличение ще удари фирмите значително. В числа, според предложението на доставчика "Булгаргаз", синьото гориво трябва да поскъпне от 300 на близо 400 лв. за 1000 куб. метра от 1-ви април. Без върху базисната цена, която КЕВР ще одобри, да се начисляват акцизът и разходът за пренос. Това обаче не означава ръст в цените на крайния продукт в индустрията, коментира председателят на федерацията Константин Стаменов:

Ако поскъпне природният газ, това по никакъв начин не означава, че ще поскъпнат стоките, които тези предприятия произвеждат, защото тези предприятия работят в условия на конкуренция. За сметка на конкурентоспособността някой може и да не е на печалба.

Това обаче не може да се каже за бързооборотните стоки, каквито са храните. И особено за хляба, чието производство 100% е зависимо от газа, казва Мариана Кукушева – председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите:

Цената на хляба може да започне да се променя още от нивата, хамбарите, минава през мелниците, през опаковките. Влиза в хлебопроизводството, през търговците, които също имат енрегийни разходи и стига до крайния потребител. Няма бранш в България, който да може да поеме едни такива увеличения, които идват от нищото.

Икономически анализатори прогнозират, че регулаторът едва ли ще допусне увеличение на газа в рамките на исканите 32%. Техните прогнози "заковават" на около 20 на сто, но дори и в такъв размер, поскъпването за предприятията ще бъде тежко. Браншовите организации вероятно ще се опитат да "натиснат" регулатора за по-ниско увеличение на цената на природния газ, смята Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.

От цените на газа пряко зависят цените на парното и топлата вода. Освен това те оказват влияние и върху цените на тока, тъй като НЕК е задължена да изкупува електроенергията, произвеждана по комбиниран начин от топлофикациите. Председателят на Асоциацията на топлофикациите Кремен Георгиев заяви за "Хоризонт", че "Булгаргаз" има основание да иска увеличение на цената, но цифрата е стряскаща. Тъй като идва краят на отоплителния сезон може да се очаква драстично поскъпване на топлата вода.

Със сигурност няма да има промяна в цената на тока за бита от първи април, уточни Георгиев.

Още по темата слушайте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени