Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Методиева: Етническата мобилизация у нас е крайно тревожна

Етническото "прочистване" отново се превръща в политическа позиция на хората, смята правозащитникът

Юлиана Методиева
Снимка: БГНЕС

Сайтът "Маргиналия" стана част от раздела "Антисемитизъм" на Годишния доклад на САЩ за правата на човека в България за 2016 година заради делото, което Дянко Марков води срещу главния редактор на сайта Юлиана Методиева. Преди днешното заседание по делото в интервю за "Хоризонт" тя нарече делото симптоматично и знаково и зададе въпросът кой стои зад Дянко Марков и зад стремежа да бъде упражнена репресия върху един журналист и правозащитник:

Бидейки в Българския хелзинкски комитет и сега в "Маргиналия", от 2012 година правя само това – отговарям на тенденциите да се забравя миналото, да се правят имиджови поправки на историята. От 2012 година с образование отговарям на тези опити за фалшифициране и манипулиране на паметта... Още в първите години след падането на Берлинската стена в България започна едно пренаписване на историята, по същия начин като след Девети септември, т.е. фактите имат своята употреба. 

Според Методиева междуетническите отношения в българското общество са много сложни, а антициганизмът се мултиплицира в антибежански и антитурски прояви и се забелязва доминиране на патриотарското – да си пазим нашата държава:

Етническото "прочистване", което напомня на 30-те години, отново става политическа позиция на хората – да бъдем само ние, българите. Този тип мобилизация е крайно тревожна и симптоматична. Когато изгониха отец Паоло Кортези вече мислех, че това е наистина краят, че няма вече от какво повече да се срамуваме. Но не било дъното.

Цялото интервю на Силвия Великова с Юлиана Методиева е в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени