Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в Закона за земеделските земи няма да се обсъждат, докато ЕК не се произнесе

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В България е необходим широк обществен дебат за дългосрочните последици от либерализирането на продажбата на земеделски земи и придобиването им от чужди граждани, включително извън Европейския съюз, коментира президентът Румен Радев.

По-рано председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че проектът за промени в Закона за земеделските земи няма да се обсъжда в Народното събрание, докато Европейската комисия не се произнесе по препоръките от доклада на Европейския парламент. С промените в проектозакона отпадат ограниченията за закупуване на земите. Според ГЕРБ е необходима нова регулация на поземлените отношения, която да регламентира ползването на земите от земеделските производители за земеделски цели. 

Цветан Цветанов поздрави лидера на БСП Корнелия Нинова за инициатива, която тя поде за търсене на национално съгласие по темата със земите:

Виждате, че вече се формира едно мнозинство дори и с подкрепата на опозицията в лицето на БСП.

По думите на Цветанов обаче, евродепутатите на БСП не са информирали ръководството на партията си за доклада на Европейския парламент и обяви, че ще го предостави на всички парламентарни групи.

Еродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев поясни каква е крайната цел:

Трябва усилията ни да се насочат към това, където регулацията ще донесе за това, че първо, можеш да приемеш чужда инвестиция, но тя да работи за развитие на селския район, за запазване на земята по един устойчив начин. Това са политики, които държавите-членки трябва да преследват, а не да забранят да дойде чужденец.

Позицията на Обединените патриоти е България да плати наложени санкции от Европейската комисия, но земеделската земя да не може да се купува от чужденци. Това заяви Александър Сабанов от "Обединените патриоти":

Идва някой отнякъде си с едни пари, които не се знае откъде са, и купува българска земя. Това е заплаха за националната сигурност, санкциите, които може би ще ни бъдат наложени от Европейската комисия. Мисля, че е правилно да поемем отговорността за тези един милион евро и да не се продава земята – коментира депутатът от "Обединени партиоти" Александър Сабанов.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна