Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо публично обсъждане на приоритетите на България по време на европредстедателството се провежда в София

Илия Лингорски: Бъдещето на Европа зависи от Източна, а не от Западна Европа

| обновено на 21.09.17 в 09:46
Снимка: БГНЕС

В София ще се проведе първото публично обсъждане на приоритетите на България, начело на Съвета на ЕС през 2018 г. Дискусията ще бъде открита от министъра за Българското председателство Лиляна Павлова.

Първият граждански дебат на приоритетите на България за европейското лидерство ще се проведе под мотото: "101 дни до София - столица на Европа". Дискусията  организирана от  "Пан Европа България" и представителството на Еврокомисията у нас ще бъде разделена в три тематични панела: „Европа на консенсуса“, „Европа на конкурентоспособността“ и „Европа на кохезията“.

Коментарите и предложенията на представители на гражданския сектор, на академичната общност и на експерти по програмата на българското председателство от поредицата от дискусии ще бъдат обобщени през ноември. След като бъде направен преглед и на постигнатото по отделните теми в рамките на Естонското председателство, в средата на декември окончателният, вариант на българската програма ще бъде внесен в Министерския съвет.

Организирането на дискусията е важна, за да се ангажират повече хора с темата, да почувстват, че това председателство е наше председателство, каза Илия Лингорски, председател на Европейски институт за стратегии и анализи и участник в дискусията и модератор в панел „Европа на конкурентоспособността“. Бъдещето на Европа зависи от Източна Европа, не от Западна Европа, каза той в „Преди всички“ и обясни:

Означава пълна промяна на Европа от оригиналния й замисъл след войната.След войната Европа не е замислена да бъде Европа на конкурентоспособността, а точно обратното и то, за да няма втора война. Европа или Европейският съюз е създаден като картел за въглищата и стоманата. Днес с членството на България, Румъния, Полша, страните от Нова Европа, виждаме, че се отварят много възможности за конкурентност, защото нашите страни са по-конкурентни от старите членки - да речем на пазара на труда и в много други области, и това поражда конфликти. Неотдавна имахме неслучайно посещение на френския президент с апел да се търси решение на този проблем, който създава тежки социални напрежения в неговата и в другите страни, които застрашават и консенсуса и кохезионния политика на съюза, и затова трябва да бъде намерен начин в следващите пет-шест години, Европа, от тази своя стара картелна структура по пътя на консенсуса, да върви към федерация, в която в действителност ще има много повече възможности за честно състезание и добавена стойност от всички участващи в нея. Страни като България, през последните две-три години, се ускоряват до степен, до която действително дават надежда, че заедно с румънците и поляците, ние можем да бъдем двигатели на конкурентност и развитие за следващите 20-30 години на ЕС, който е изправен пред много тежки проблеми, особено в западната си част. Бъдещето на Европа зависи от Източна Европа, не от Западна Европа, но за да имаме такова бъдеще, ние трябва да намерим консенсуса и плавния преход.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна