Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Трифонов: "Да живее България" на Адела Пеева показва неща, за които не се говори

Христо Панчугов: Патриотизмът у нас лесно падна в капана на негативността

Снимка: БГНЕС
Документалният филм на Адела Пеева "Да живее България", чиято премиера ще бъде на 24-ти ноември в рамките на "Киномания", ще послужи като основа за дискусия за съвременния патриотизъм сред преподаватели и студенти в Нов български университет.

Владислав Трифонов - програматор на "Киномания" обясни в предаването "Преди всички":

Ние го разполагаме в рубриката "Ново българско кино". Филмът е едно задълбочено изследване, каквото само майстор документалист от класата на Адела Пеева може да направи - задълбочено изследване на състоянието на патриотизма и национализма сред младите хора днес. Цели три години тя е снимала различни хора от София и Стара Загора, и от Пловдив, и тя е присъствала на техните шествия. Разбира се, всички кадри които се виждат във филма са направени със съгласието на самите заснети обекти, не са използвани кадри от новинарски емисии или нещо подобно. Това е една паралелна реалност, за която не се говори, която не се показва, но която съществува, и добре че филм като този има куража да насочи вниманието на зрителите и на обществото към тези проблеми.


Христо Панчугов, който ще води дискусията, коментира:

В България няма истинско определение на това какво представлява национализмът и патриотизмът. Някак си твърде лесно се предаде тази тема на капана на това българският национализъм да изглежда като реакция на глобализацията, в смисъл някак си да отхвърляме това, което се случва около глобализацията, около Европейския съюз, с удобното извинение за това, че ние сме националисти и патриоти.

В този смисъл българският национализъм лесно попадна в капана на това да бъде негативен, вместо да се опитва да зададе параметрите на това какво означава да си патриот, какво означава да обичаш България, какво означава да дадеш това което можеш за това България да изглежда по позитивен начин в едно глобално общество. И поради това, понеже сведохме национализма до просто разделение на ние и другите, което винаги е най-лесното, особено от политическа гледна точка, има и немалко студенти, които могат да попаднат в този капан, тъй като това е най-малкото съпротивление.

В основата на българския патриотизъм е липсата на истинско послание, поради което изцяло българският национализъм и това, което се легитимира в момента като национализъм в рамките на това управление, е всъщност изцяло и само около посланието, изцяло и само около популизма на това да присъства в публичното пространство, за да може да ползва определението, без да се пълни то със съдържание. Достатъчно е един човек да се заяви като патриот и вече, някак си по дефиниция, българското общество следва да го приема.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна