Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наблюдателите са категорични че напрежението между Мадрид и Барселона спада

Участник в демонстрацията държи надпис, който гласи: "Горд съм да съм кататалунец и испанец
Снимка: БТА


Повечето европейци смятат, че кризата в Каталуния е хвърлила сянка върху образа на Испания. Това показа проучване преди изборите в областта на 21 декември, които  бяха свикани от централните власти в Мадрид, които поеха контрола над Каталуния, след като местните власти обявиха независимост.
Въпросът за бъдещето на Каталуния минава през резултатите от гласуването идната седмица. Сондажите сочат, че силите на сепаратистите и привържениците на оставането в Испания са изравнени.
Предстоящите избори в областта имат редица особености. Например, основните лидери на сепаратистите са задържани или в изгнание. Най-силно представяне от сепаратистките партии проучванията отреждат на Републиканската левица, чийто лидер - бившият вицепремиер Ориол Жункерас е в затвора. Неговата формация е с изравнени сили със "Сюдаданос" /"Гражданите"/. Сюдаданос е партията с най-голяма популярност от блока на така наречените конституционалисти - онези, които смятат, че Каталуния трябва да продължи да бъде част от Испания. На тази позиция са и каталунските социалисти. Прогнозите сочат, че те ще получат почти същата подкрепа пред урните като партията на бившия премиер Карлес Пучдемон. Той води кампания от Брюксел, където намери убежище след като беше уволнен от испанския премиер след обявяването на независимост.
.
Краят на кризата в Каталуния няма да е нито лесен, нито пък ще настъпи скоро, смята Рада Домусчиева от БТВ.
Каквито и да са резултатите от изборите на 21 декември моята прогноза е, че сепаратистите така ще бетонират позициите си в Каталуния r изобщо в провинцията, че след две години най-малко ще имаме подобни събития.
Владимир Дворецки от вестник "Новинар", който наскоро е бил в каталуния твърди, че повечето хора там искат ситуацията да се ускопои.
Трудно ми е да кажа какво ще изберат, но аз мисля, че пак разумът ще надделее, защото видяха, че, когато нещата тръгнаха към конфронтация, има много добри конституционни механизми за справяне с  нежеланите ефекти.
Каталунците вече не веднаж показаха, че са непредсказуеми, смята Владислава Тричкова от "Нова телевизия".
Повечето сепаратистки партии значително смекчиха позициите си, подчертава Ангел Петров от вестник "Дневник".
Мисля, че дори с някои изключения, явните поддръжници на незанвисимостта разбраха, че може би това не е момента, защото ще се повтори същата ситуация.
Владислав Пунчев, кореспондент на испанската агенция EFE у нас смята, че ситуацията в Каталуния върви към нормализиране.
Местните политици в Каталуния дават силни сигнали за желание за диалогичност с Мадрид, който пък от своя страна сякаш е готов да направи известни компромиси.
Как ще бъде преодоляна кризата в Каталуния, какви ще бъдат резултатите от изборите? Различни мнения на журналисти, които отдавна следят случващото се в Испания, събра Савина Спасова. Репортажът и можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна