Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Емил Кабаиванов: Без мерки тази година фалират 20 болници, догодина още 20

Лечението в общински болници е по-удобно за пациента и два-три пъти по-евтино за Касата и за държавата

Снимка: БГНЕС

Това е четвъртото правителство – второто на ГЕРБ и две служебни, с четирима министри, които ние алармираме от първия им ден, откакто са станали министри, че има сериозен проблем в общинското здравеопазване и в здравеопазването като цяло, заяви в интервю за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов. В качеството си на член на Управителния съвет на Националното сдружението на общините в Република България той изрази надежда, че предложенията на сдружението за общинските болници ще бъдат „чути“ от Министерството на здравеопазването и декларира готовност от своя страна и сдружението да обсъди мерки, които ще бъдат предложени от министерството.

Кабаиванов резюмира трите основни проблема през общинското здравеопазване, на което разчитат два милиона и половина българи: неактуализирани от 2006 г. цени на клинични пътеки, определените от него като „убийствени“ стандарти за общинските болници, както и концепцията, че общинските болници следва да бъдат търговски дружества и да разчитат на някаква печалба.

Господи, то няма възможност за финансиране, пък камо ли да говорим за търговски дружества. Има много сбъркани неща. Ако сега си позволи държавата да нехае по отношение на общинското здравеопазване и се закрият болници, след това няма откриване. Това не е един медицински център да го създадеш за 6 месеца, за една година. Това е болница. Кадри със специалност разбягат ли се, след това и трима министри не мога да ни помогнат. Затова ние настояваме и апелираме сега да бъдат взети мерки. Да бъдат увеличени цените на клиничните пътеки и то на евтините клинични пътеки, защото, разберете, че един български гражданин лекуван в общинска болница, се лекува по-близо до мястото, където живее, по-удобно за неговите близки и два-три пъти по-евтино за Касата и за държавата.

Кабаиванов отбеляза, че исканите 30 милиона лв. за общинските болници представляват по-малко от 10% от общата задлъжнялост на всички болници в България, а с тези пари ще се внесе стабилност в общинското здравеопазване.

Защо не искат? Аз не мога да говоря от името на правителството. Явно досега не са осъзнали сложността на проблема или пък си мислят, че общините имаме някакви кой знае какви ресурси да подпомагаме общинските болници.

Той предупреди, че ако не се вземат мерки, тази година ще фалират 20 болници, а догодина още 20 и по думите му тогава „ приключваме с общинското здравеопазване“.

В заключение доктор Кабаиванов призна, че няма общинска болница, която да не е изправена пред проблеми:

Аз ги разделям на три групи. Зле, по-зле и най-зле. Най-зле са тези 15-ина болници, които тая година са изправени пред реален фалит. Ще ги последват другите. Карловската също има проблеми. Колегите също недоволстват. Аз ще бъда днес с тях на обяд, защото подкрепям техния протест. Той е справедлив. Държавата трябва да реши – иска ли да има общинско здравеопазване, или не. Ако не – да го заяви ясно. Да не се „изтрива“ с кметовете и с общините и като не иска, да предложи друг вариант на лечение на два милиона и половина българи. Това е простата истина и не трябва да бягаме от нея.

Цялото интервю с кмета на Карлово д-р Емил Кабаиванов можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна