Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Европа имплантират почти 100 дефибрилатора годишно на милион души, а у нас - 10

НЗОК покрива цената им само частично

Българското сдружение по кардиостимулация и електрофизиология започва информационна кампания, посветена на внезапна сърдечна смърт. За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Васил Трайков, председател на съсловното сдружение, сподели, че годишно от внезапна сърдечна смърт загиват около 3 милиона души, а в България - около 70 000.  В Щатите статистиката е много точна 356 500 случая на внезапна сърдечна смърт на година, допълни той и даде определение:

„Внезапната сърдечна смърт настъпва внезапно и неочаквано в рамките на час след началото на някаква сърдечна симптоматика“. Причините обикновено са сърдечни - някаква аритмия, в резултат на някакво другото подлежащо заболяване каквото са например исхемичната болест, тежка левокамерна дисфункция, други видове сърдечни заболявания като хипертрофична кардиомиопатия например. Такъв пример често пъти виждаме, за съжаление, и на спортни събития такива

Има внезапна смърт и при хора със здрави сърца, при които причината най-често е дефект на секционните канали, алармира експертът. Важно е да се идентифицират най-рисковите пациенти. Високорисковите пациенти не се лекуват адекватно у нас

Голяма част от тях трябва да получават, да бъдат имплантирани с едни устройства, които се наричат кардиовертер-дефибрилатори. Тези устройства, за съжаление, в момента не се покриват изцяло от Здравната каса, при което голяма част от пациентите всъщност не ги получават. Тяхната стойност е от порядъка на 10 000 лева. Касата покрива част от тези пари, но в голяма част се налага доплащане от страна на пациента, което поставя проблема.

Дефибрилаторът е абсолютно рутинно и утвърдено лечение в тези случаи. България се намира доста назад в европейска класация по имплантации на година. Средният брой имплантации на година в Европа е 97 на милион, а в Германия те са 334 имплантации на милион. При нас са 10 на милион. Това всъщност е проблемът. Този нисък процент се определя от недоброто реимбурсирене на тази процедура.

Най-рисковите пациенти, които могат да бъдат спасени с такава имплантация, у нас са около 210 души на година, коментира Трайков. Сдружението работи добре с МЗ и НЗОК и се надява на скорошно разрешение на проблема. Експертите са готови да дадат гаранции, че няма да има злоупотреби и ненужно поставени импланти.

Справянето с проблема с внезапната сърдечна смърт е отговорност на всеки човек. Сърдечният масаж от случаен минувач подобрява изхода от него, защото бързо възстановява циркулацията на кръвта. Важно е обаче да извикат помощ своевременно, защото в противен случай има сериозен риск да изгубят пациента.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна