Чешката република категорично иска промяна на Дъблинския регламент, каза Бабиш:
Квотите, които за съжаление са неефективни и разделят Европа. Необходим е компромис и консенсус. Ние трябва да имаме общо мнение за решаването на проблемите с миграцията. Те трябва да се решават извън Европа.
Борисов очерта възможния компромис, по който ще работи България в рамките на ротационното си европредседателство:
Дъблинското споразумение не работи така, както искаме и не само разделя, буквално цепи Европа, а компромисът е да се затворят границите, да се влиза само през контролно пропускателните пунктове, да се изградят центрове за сигурност там, където няма - в Либия, в Турция. Аз считам, че и колегите от Вишеградската четворка не биха погледнали с лошо око да се грижим за жените, за децата, но в центрове за сигурност извън ЕС. Да плащаме за това, колкото и да не ни се иска, центровете по сигурност, изнесени извън ЕС да имат нормални условия за живот.
По думите на премиера Борисов, единомислие е изразено и за отношенията с Турция, които трябва да се нормализират:
Нормализирането на отношенията с Турция гарантират и по силно участие или по сигурно участие на самата Турция в НАТО, това са наши съседи и ние трябва да решим проблема с мигрантите на масата за преговори.
Двете страни нямат противоречия по вижданията за бъдещата кохезионна политика в Евросъюза.
Чешкият премиер подкрепи България за Шенген:
Не разбирам защо Гърция е в Шенген, а България, Румъния и Хърватия не са.
По темата "Брекзит" Борисов обясни, че сътрудничеството с Великобритания в сферата на сигурността е ключово и трябва да се запази:
Координираните действия между специалните служби и в сферата на борбата с тероризма, пранета на пари, миграцията и всичко останало, ние трябва да продължим с Великобритания, 100 процента да имаме необходимия обмен.