Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатът от ГЕРБ призова политическите разпри да отстъпят място пред важните приоритети за България

Десислава Атанасова видя лицемерие в искането на БСП за референдум по Истанбулската конвенция

Вотът на недоверие бе използван за „кризисен пиар“ от БСП, заяви народният представител

| обновено на 28.01.18 в 11:08
Десислава Атанасова
Снимка: БГНЕС

Заместник-председателят на правната комисия в Народното събрание Десислава Атанасова видя „лицемерие“ в искането на БСП за референдум по Истанбулската конвенция, но не изключи възможността от такова допитване, като посочи, че в парламентарната група на ГЕРБ и в комисиите тази тема още не е обсъждана.

Не ви ли се струва някак странно по теми като избора на народни представители БСП да заемат едно становище (т.е. против мажоритарния избор въпреки одобряването му на допитване с незадължителен характер – бел.ред.), а по теми като насилието над жени и деца да искат провеждане на референдум, заяви Атанасова в предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“ на БНР.

По принцип народът ни е мъдър и винаги, когато се допитаме до него, можем да извлечем само полезни изводи... При всички положения, ако се проведе референдум, той трябва да бъде с достатъчно предварително добре функционираща разяснителна кампания за всички „за“ и „против“ и освен това с коректно зададени въпроси. Затова и ГЕРБ предложи отлагане на гласуването на конвенцията в комисии в пленарна зала, каза Атанасова. Тя не отрече, че коалиционните партньори на ГЕРБ са заемали различна позиция от ГЕРБ по конвенцията, но подчерта, че различното мнение не е нещо лошо във формата на мнозинството, след което добави:  

Според мен не е добре за демокрацията лицемерието в политиката. И нееднократно имах повод през тези дни да заявя, че много съм изненадана от промяната в позициите на опозиционната БСП в Европа и в България. Смятам, че тази изненада я споделя и госпожа Илияна Йотова, която стои зад Истанбулската конвенция, и председателят на ПЕС – господин Станишев, а и много други убедени в необходимостта от приемането на Истанбулската конвенция.

Атанасова отрече да е получавала есемес от лидера на партията ГЕРБ да оттегли подкрепата си за документа: В нашата парламентарна група е вярно, че имаме комуникация чрез електронни средства. Но те касаят обикновено съобщения, свързани с провеждане на заседания на групата или важно гласуване вътре в пленарната зала, или дневния ред за заседанието на парламента. Не обсъждаме с есемеси каквито и да е законопроекти.

Според нея дебатът за конвенцията може да бъде разделен на две части: първо – за домашното насилие и насилието над жени, и второ – дали в конвенцията има противоконституционни понятия, които променят законодателството:

Такива понятия, които въвеждат нови изисквания в гражданската регистрация – става въпрос за понятия като „трети пол“ или понятия като „еднополови бракове“ и така нататък – аз категорично казвам, че в текстовете на цялата конвенция такова нещо няма. Няма нито понятие „трети пол“, нито коментар за еднополови бракове. Така че мисля, че някои страхове, които не знам дали изкуствено или с основание се пораждат в обществото ни, трябва да бъдат разсеяни.

Според Атанасова това може да стане по един-единствен начин – чрез информираност и чрез познаване на международния документ, който, по думите ѝ, са ратифицирали почти всички европейски държави без Русия и Азербайджан.

Народният представител от ГЕРБ заяви, че вотът на недоверие в парламента е бил с очакван резултат, а дебатите – по-скоро по процедура, отколкото с аргументи: Аз очаквах да видя наистина качествени аргументи и мотиви. За съжаление този вот и неговите мотиви безкрайно дълго се провлачиха във времето. Три месеца се говореше за него. В крайна сметка БСП показа не само математическа безпомощност, но и политическа такава. Всеки един от мотивите на вота беше оборен с факти и аргументи.

Атанасова изрази съжаление, че вотът на недоверие е използван за „кризисен пиар“ от БСП: Защото те останаха извън светлината на прожектора. В светлината на прожектора са добрите новини за България – Председателството на Съвета на ЕС и макроикономическите показатели, които говорят за едно добро управление и растящ стандарт на живот.

Тя припомни, че БСП е била единствената политическа сила, която е гласувала против антикорупционния закон. По думите ѝ в ГЕРБ не е обсъждана кандидатура за ръководител на новия антикорупционен орган.

Атанасова коментира и думите на президента, че Народното събрание и депутатите от мнозинството само подпечатвали волята на правителството в лицето на премиера Борисов:

За никого не е изненада, че все още на господин президента му липсва политически опит. В отчета за една година аз не чух много за неговата дейност. По-скоро чух отчет за всички останали институции в държавата. Мога да кажа, че съм приятно изненадана от отчета за дейността на вицепрезидента госпожа Йотова. Смятам, че той беше професионален и коректен спрямо обстановката и спрямо нейната дейност.

В заключение народният представител от мнозинството подчерта:

Мисля, че имаме много по-важни цели и задачи, и приоритети – и пред парламента, и пред правителството. И на нас, като държава, ни предстои да утвърдим името си. Не само заради Европредседателството, ами затова, че може да бъдем добър и коректен партньор в Европа, че можем да бъдем символ на стабилност в региона, че можем да бъдем между Изтока и Запада, че може да бъдем добър пример за икономически растеж, за фискална дисциплина. Това са важните неща за всеки български граждани. Всичко друго мисля, че трябва да остане малко по-встрани. Нека политическите разпри да отстъпят място пред важните приоритети за България.

Разговора с народния представител от ГЕРБ и зам.-председател на правната комисия в парламента Десислава Атанасова можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени