Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

М. Димитров: След КТБ е опасно за България да не се присъедини към Европейския банков съюз

Няколко банки са в процес на преструктуриране, а външен надзор няма

Снимка: БГНЕС

От бизнеса имат пълно основание и това искане за оставка на министър Теменужка Петкова е справедливо. Реформата в сектор „Енергетика“ наистина спря, а това поскъпване на цената на тока за бизнеса, което наблюдаваме в момента, има опасност наистина да е спекулативно. Започвам да си мисля вече, че Министерството на енергетиката и въобще сегашната власт нарочно допуска спекулации на пазара на енергийната борса, за да оправдае проекти като „Белене“, но не само. Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ икономистът Мартин Димитров по повод исканата от работодателски организации оставка на министър Петкова и насрочения мащабен протест на 28-и февруари.

ТЕЦ „Марица изток“ 2 и АЕЦ „Козлодуй“ продават ток на енергийната борса и държавата има възможност да влияе на цените на нея, тъй като това са най-големите продавачи през фондовата борса на ток, която също е държавна, изтъкна той.

Димитров коментира, че е особено некоректно да се изтъква снижаване на контрабандата на цигари:

Би ми се искало да го нямаше докладът на турските служби. Би ми се искало и България да няма проблеми с контрабанда на цигари и алкохол, да няма такава сива икономика. За съжаление, реалността не е такава!


Повече от три години не се изпълнява една мярка - Закона за акцизите и данъчните складове - всички големи производители на цигари и алкохол да монтират измервателни уреди на своите предприятия, за да е ясно какво произвеждат всеки един момент. По този начин се ограничава контрабандата и по този начин се следи производството, за да се платят съответните данъци. Едни уреди има там, но такива, които са с данъчни цели и могат да се използва за определяне на данъчния размер, няма. Три години не бяха въведени специално за производителите на алкохол и цигари, което е тенденциозно. За подобно неизпълнение на закона в една нормална европейска страна цели правителства си отиват.


Сегашната власт търси отлагане на присъединяването ни към Европейския банков съюз, убеден е икономистът:

Помните, че след източването на КТБ, имаше един Консултативен съвет при президента, където се постигна пълно национално съгласие, че България трябва да се присъедини към Европейския банков съюз и да има външен надзор, външен контрол върху системата. Само че, като мине малко време нито това, което се нарича „управляващи партии в парламента“, нито това, което нарича себе си „опозиционни партии в парламента“ повдигат тази тема.

Хората смятат, че трябва да си член на еврозоната, за да можеш да се кандидатства за Европейския банков съюз. Това не е вярно! Да, ако си член на еврозоната, автоматично ставаш член и на Европейския банков съюз, но за страни като България специално е предвидена възможност да можеш да кандидатстваш веднага.

Явно някой го е страх от външния контрол. Смятам, че поне няколко банки са процес на преструктуриране, а може би и сливане. Очевидно, че властта не иска по време на този процес България да бъде обект на външен контрол, а аз бих предпочел. След КТБ е неразумно, нецелесъобразно, опасно България да не се присъедини към Европейския банков съюз и да няма външен надзор.

Интервюто с Мартин Димитров можете да чуете в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна