Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Константинов: Конфликтите между министър и шеф на НЗОК са резултат от грешки в конструкцията на здравната система

Рангът на управителя на Касата, който се избира от Народното събрание, играе лоша шега, защото не се разбира "кой ще кара влака" на здравната система

Стефан Константинов
Снимка: БГНЕС

Д-р Стефан Константинов, който е бивш министър на здравеопазването, коментира в ефира на "Хоризонт" поисканата от здравния министър Кирил Ананиев оставка на шефа на НЗОК проф. Камен Плочев, като изтъкна, че напрежението между двете основни за здравната ни системата институции – Министерството и Касата, и техните ръководители съвсем не е прецедент:

Практиката показва, че през последните десетина и повече години винаги в един момент между министъра на здравеопазването и шефа на Касата се получават някакви напрежения – няма да коментирам конкретния повод, който се изтъква сега, той е чисто формален./../ Аз не съм в течение на нещата и не мога да кажа, но когато забелязвам, че има винаги напрежение между министерство и Здравна каса, на което и аз съм бил свидетел и съм участвал и знам колко е непродуктивно и лошо за всички, трябва да потърсим проблема не в личностите, които се сменят – един си отива и идва друг, а по-скоро в конструкцията.

Подчертавайки, че проблемите се коренят не в личностите, а в начина, по който е конструирана системата на здравеопазването у нас, Стефан Константинов посочи, че на практика се получава конкуренция при упражняването на властовите функции:

Конструкцията, при която имаме един дуализъм в ръководенето на здравеопазването на България – от една страна, има министър, който се избира от Народното събрание по предложение на министър-председателя, а от друга страна, имаме управител на Касата, който също се избира от Народното събрание. Тоест ние имаме две фигури, които практически са равнопоставени. Единият какво може да направи – може да напише наредби и правилници, но няма как да ги провежда в политиката, в реалния живот, ако няма пари, а парите всъщност пък са в Касата. И винаги тази ситуация, при която, от една страна, имаме Каса, която разполага с парите, и от друга страна, има министерство, което всички го сочат и казват: "Какво прави министерството, как оправя нещата", води в един момент до конфликта между тези две фигури./.../ Фундаментална грешка на конструкцията на нашата здравна система, посочи Стефан Константинов. 

Според мен по някакъв начин винаги министърът на здравеопазването трябва да е над управителя на Здравната каса./.../ Министърът трябва да има човек, с когото да работи в пълен синхрон. Иначе какво се получава – сменя се министърът и започват едни търкания между министър и Касата, коментира още д-р Константинов:

Това са двете фигури – министърът на здравеопазването и министърът на финансите, които трябва да могат да определят кой да е управителят на Здравната каса. Аз мисля, че това е правилното положението при наличието на една-единствена Каса. Рангът на управителя на Касата, който се избира от Народното събрание, играе лоша шега, защото не се разбира, как да го кажа, "кой ще кара влака".


Интервюто на Лъчезар Цветков със Стефан Константинов чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна