Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест срещу джендър идеологията събра стотици пред парламента

Протестиращите внасят в понеделник в НС и МС декларация срещу повторното внасяне на Истанбулската конвенция за ратифициране

Снимка: БГНЕС

Около 200 души се събраха на протест днес пред Народното събрание, обявен като насочен срещу джендър идеологията. Недоволството на протестиращите е провокирано от възможността да бъде ратифицирана т. нар. Истанбулска конвенция.

„Основно право на човекът е да живее непокварен“, „Не на Содом и Гомор в училищата“, пише на част от множеството плакати, които носят протестиращите в София.

„Човек сам може да определя своя пол и да променя своя пол в противоречие с определения му при раждането му въз основа на неговите биологични характеристики“, заяви един от демонстрантите пред „Хоризонт“. И обясни: „Тоест игнорират се тези характеристики и полът се определя според вътрешното усещане на човека, какъвто той се усеща, което мислим, че не почива, първо, на обективната наука, и второ - това е разрушително за идентичността на личността“.

„Вярвам, че има само два пола - мъж и жена“, каза друга участничка. Ш продължи: „Като бъдеща майка не искам децата ми да израстват в такова поколение. Като бъдеща учителка също не искам да преподавам това на децата и съм против налагането на третия пол“.

Демонстрантите се обявиха и против „насилствения начин“, с който Истанбулската конвенция „налага определени идеи за брака, за семейството, за възпитанието на децата“.

Протестиращите ще внесат в понеделник в Народното събрание и Министерския съвет декларация срещу повторното внасяне на Истанбулската конвенция за ратифициране в парламента и налагането на джендър идеологията в българското общество.

Подобен протест се провежда и във Варна.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени