Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ДСБ, "Да, България" и "Зелените" подписват коалиционно споразумение

Снимка: БГНЕС

Днес ще бъде направен нов опит за обединение вдясно. Три формации – ДСБ, „Да, България“ и „Зелените“, ще подпишат коалиционно споразумение, след като на парламентарните избори миналата година се явиха поотделно и в резултат не намериха място в Народното събрание.

До седмица ще стане ясна съдбата и на другия по-голям съюз вдясно. В събота ръководството на партия ДБГ ще обяви дали напуска окончателно Реформаторския блок, а идния вторник СДС решава дали ще прави консервативно-патриотично обединение, за което вече преговаря.

Новото обединение „Демократична България“ между ДСБ и „Да, България“ възнамерява да предлага управленски алтернативи, подготвени от експертен екип, в който влизат и представители и на други организации.

„Демократична България“ ще включва и „Зелените“, но не и БЗНС, които напуснаха Реформаторския блок с цел обединение. Отсъствието им сега бе обяснено с „вътрешнопартийна процедура“.

Под повърхността обаче се развиват други процеси. С уговорката, че „дясното единство е единствената възможна алтернатива за България“, земеделският лидер Николай Ненчев не крие, че повторението на формулата "Реформаторски блок с два властови центъра на съуправляващи партийни лидери и нехаресващи се едни други електорати" не вещае светло бъдеще.

„Идеята да се съберем сама по себе си не върши никаква работа. Тя в някаква степен не удовлетворява хората, без да кажем какво възнамеряваме да правим, като се съберем заедно. България има нужда от силен политически субект, съюз между различни политически организации, които изповядват едни и същи цели – да променят държавата към по-добро – и към един лидер, който да поеме цялата отговорност. Всичко друго е въпрос на безсмислени компромиси, които няма да доведат до нищо добро“, каза той и не изключи и друг вариант.

„Имаме един месец, в който ще вземем окончателно решение дали ще бъдем част от този проект, към който определено имаме симпатии, или ще вървим по друг път, защо не и самостоятелен“, добави Ненчев.

Докато поканените земеделци поставят условия, непоканените от ДБГ загатват, че биха се включили в новия формат, защото вече са опозиционни, напомни лидерът Димитър Делчев. „Не сме получили покана, но, разбира се, бихме си говорили с политически формации, които имат сходни с нашите цели – именно , разбиване на модела на управление, който ГЕРБ и Патриотичният фронт налагат“, каза той.

От СДС иронизират опита за препозициониране на почти бившите си партньори от ДБГ. „Това е по-скоро един сигнал към колегите им от ДСБ и „Да, България“, една молба – „Приемете ни“. Така възприемам този стон“, каза заместник-председателят на СДС Костадин Марков.

От СДС не гледат оптимистично на идеята за създаването на новия съюз. Лидерът на СДС Божидар Лукарски лансира идеята за създаване на консервативно-патриотичен съюз, място в който може да открие НФСБ. Засега обаче и двете страни отричат да са водили подобни разговори. „Ако ние тръгваме в посока консервативно-патриотичен модел на явяване на някакви избори, ще се отворят вратите и за много други формации, включително и за ДСБ“, каза Лукарски.

За заместник-председателя на „Глас народен“ Венци Мицов ситуацията може да се определи с една дума – „хаос“, а анонсираното обединение в „Демократична България“ е „просто поредното политическо брандиране".

Лидерът на „Синьо единство“ Христо Панчугов – един от основателите на Реформаторския блок, който първи го напусна, смята случващото се за дежавю.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Мария Филева.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна