Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превозвачите на протест срещу европейския пакет "Мобилност"

Превозвачи и шофьори са единни в позицията си срещу промените в правилата за международните превози, записани в пакета „Мобилност-1“, който според тях ще ги обрече на фалит

Снимка: БТА

Българските превозвачи излязоха на национален протест. Целта е в деня, когато в столицата се провежда европейската среща на върха, лидерите на общността да бъдат убедени в размера на щетите, които ще нанесат предложените промени, заложени в европейския пакет "Мобилност 1". 

В София протестната акция е в две локации. Тежкотоварни автомобили са паркирали в дясната лента на булевард "Цариградско шосе" в района на Четвърти километър. Превозвачите са избрали много интересен начин да привлекат вниманието на чуждестранните гости на София – облепили са с послания превозните си средства. 

Основно предложенията, залегнали в Европейския пакет за мобилност, които идват от  Франция, са свързани с почивки на шофьорите на тежкотоварни автомобили и автобуси и техните командировъчни. Превозвачите са сериозно притеснени от тези промени, които, ако бъдат приети, ще доведат до фалити и ще оставят без работа много хора. На транспарантите, поставени на превозните средства, се чете: "Макрон, не разделяй Европа", "Макрон, не убивай България". "Има ли място българският бизнес в ЕС?"

"Както немският бизнес има място в нашите страни от Източна Европа, така и нашият бизнес да има място в Европа", заяви участник в протеста. Негови колеги го подкрепиха:

"Нашият бизнес има сто процента място в Европа, като според нас Европа е едно цяло, а големите държави в Западна Европа се мъчат да изкарат Източна Европа, така да го кажем - втора ръка хора. Всички мерки, които взимат спрямо нас, всички камиони да се прибират през 20 дена в страната, това означава, че 70 процента от камионите трябва да се прибират празни".

"Надявам се, че ще ни чуят, защото се показва една много твърда позиция от цялата ни държава, от всички политици, от целия бранш. Вече започват да се присъединяват и браншови организации от другите засегнати държави-членки на ЕС. Мисля, че вече нещата ще продължат с диалог, а не, както досега – с монолог".

Наред с акцията на "Цариградско шосе" до румънското посолство в столицата се събират и автобуси. Очаква се около сто автобуса да се подредят в протестна колона. Шофьорите ще останат до 17.00 часа, след което се предвижда поетапното им изтегляне от София.

Членове на Съюза на международните превозвачи  проведоха мирно пешеходно шествие от площад "Македония" до НДК.

Васил Пиронков от националното сдружение на автобусните превозвачи за това, което обединява бранша:

"Трябва да стане ясно, тук няма товарни и пътнически превози. Тук има защита на интересите на всички превозвачи в България, независимо какви са и тези два пакета – те са в момента проблем за цялото общество".

Евродепутат Ангел Джамбазки коментира:

"Тук говорим за хляба на хората на 150 000 семейства. След този протест тук трябва да отидем в Белгия, трябва да отидем в Брюксел. Когато се гласува в комисиите, трябва да бъдете там с нас и да можем да им кажем ясно: "Няма да крадете хляба на тези хора“.

Протестни шествия с тежкотоварни камиони се провеждат и в много градове в цялата страна -  Варна, Бургас, Свиленград, Смолян, Пловдив, Русе, Видин, Враца, Плевен, Велико Търново, както и на няколко гранични пункта. 

В 9.00 часа около 20 фирми с над 30 камиона тръгнаха от Благоевград към граничния пункт „Кулата“, където се събират и превозвачи от Сандански и Петрич. Камионите ще бъдат подредени в колона отстрани на пътя, за да се минимизира неудобството за преминаващите по най-натовареното трасе в страната – Е-79.

Подробности чуйте в звуковите файлове.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени