Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ахмед Емин Даг: Преместването на американското посолство в Йерусалим е нарушение на международното право

Ахмед Емин Даг
Снимка: Мариян Карагьозов

Откриването на американското посолство в Ерусалим съвпадна с годишнината от датата, която палестинците наричат Катастрофата (Ан-Накба). Палестинците в Ивицата Газа протестираха в продължение на шест седмици, като в понеделник огънят на израелската армия доведе до 60 убити и над 2 000 ранени. Турция привика израелският посланик в Анкара и генералния консул в Истанбул и поиска от тях да напуснат страната. Анкара свика и извънредно заседание на Организацията "Ислямска конференция".
    

Д-р Ахмед Емин Даг, член на ръководството на Фондацията за хуманитарна помощ (IHH) и директор на нейния изследователски институт, който е експерт по палестинския въпрос. IHH има специален консултативен статут към Икономическия и социален съвет на ООН.

Преместването на американското посолство в Йерусалим е в нарушение на международното право, тъй като има цяла серия от решения на ООН по въпроса за статута на Йерусалим от 40-те години насам, коментира Ахмед Емин Даг.

„Второ, политически това е грешен ход, защото днес в много държави в района като Сирия, Ирак, Либия, Йемен, се водят войни, които дестабилизират региона. В Египет има вътрешнополитическа нестабилност, в Ливан също ситуацията е напрегната. Към това напрежение се добавя и решението на САЩ. Трето, живеещите в района палестинци от години са под блокада, която се засилва с всеки изминал ден. Нараства броят на незаконните израелски селища на Западния бряг. Тоест от хуманитарна гледна точка това също е неправилно. Окупирате страната на един народ, превръщате столицата му във ваша столица и Америка признава това и наказва палестинците.“

„Решението на Вашингтон провокира гнева не само на ислямските страни, но и на всички уважаващи правото държави, тъй като САЩ показаха, че не са една от тях. Утре или вдругиден, според настроението си, Америка може да вземе някакво решение относно Турция или България по логиката „Силни сме, ще правим каквото поискаме.“ Затова всички трябва да се безпокоят - никой не може да бъде сигурен в границите си“, продължава Ахмед Емин Даг.

Палестинският въпрос е най-чувствителната тема в отношенията между Турция и Израел, припомня още Ахмед Емин Даг.

„Турция свика и заседанието на Организацията „Ислямско сътрудничество“, върна временно израелския посланик. Ако говорим за емоции, реакцията можеше да бъде и по-остра - посланикът да бъде обявен за персона нон грата и да бъде длъжен в рамките на два дни да напусне страната. Не зная дали това би било правилен ход, но като емоция би ме удовлетворило.“

Запитан каква е разликата между тази и предишните кризи в турско-израелските отношения, Ахмед Емин Даг заяви:

„При предишните кризи - бомбардировките и блокадата на Газа, „Мави Мармара“, „One minute“ (епизодът, когато на икономическия форум в Давос Реджеп Ердоган се скара с Шимон Перес пред камерите и го прекъсна с тази фраза) - на преден план излизаше хуманитарният или политически план. По въпроса за Ерусалим обаче на преден план започна да излиза религията. Градът е свещен за мюсюлманите, за християните и за юдеите. Затова  е неприемливо той да бъде поставен само под израелски контрол. Разбира се, юридическият аспект също е важен. Защо преди нормите на международното право не бяха толкова открито нарушавани? Съединените щати не предприемаха стъпки по отношение на Ерусалим в противоречие с другите страни. Не смятам, че този път кризата ще може да бъде преодоляна лесно, поне докато Израел и САЩ не направят стъпка назад.“

Вие бяхте организатори на кораба „Мави Мармара“. Предвиждате ли други кампании за подпомагане на палестинците?

„Да, вече сме започна кампания както за Газа, така и за Западния бряг. Физически не можем да влезем там, но можем да правим финансови трансфери. Изпращаме средствата, а на местния пазар те закупуват хранителни продукти или ги внасят от Египет и ги раздават на населението. Започна и раздаване на лекарства. Освен това, искаме част от ранените да бъдат лекувани в Турция. Има комуникация между Египет и Израел по този въпрос, но до момента не сме получили отговор.“

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна