Президентът на Италия насочи днес страната към нови избори, като назначи бивш служител на МВФ за временен премиер със задача да планира предсрочния вот и да се приеме следващия бюджет, предаде Ройтерс.
Решението на Серджо Матарела (76 г.) за даване на мандат на Карло Котарели (64 г.) за формиране на техническо правителство разчисти терена за избори, на които основната битка вероятно ще бъда за ролята на Италия в ЕС и еврозоната – перспектива, която тревожи глобалните пазари.
Икономика №3 в еврозоната се опитва да сглоби правителство след изборите през март, на които нито една партия не получи мнозинства, а антисистемни политически сили се отказаха от формирането на правителство, след като президентът наложи вето на техен министър евроскептик.
Движението „Пет звезди“ и десничарската партия "Лигата" обвиниха Матарела, че е предал гласоподавателите и подал на натиска на Германия, рейтингови агенции и финансови лобита.
Котарели заяви пред репортери след назначаването му за временен премиер, че избори ще има наесен или рано догодина. Той се опита да вдъхне увереност на инвеститорите, като каза, че въпреки напрежението на финансовите пазари през последните дни икономиката на Италия продължава да расте и публичните сметки са под контрол.
„Мога категорично да гарантирам, че водено от мен правителство ще осигури разумно управление на публичните ни сметки“, добави Котарели, който в предишно правителство отговаряше за намаляване на държавните разходи.
С влизането на италианската политика в нова изборна кампания източник от „5 звезди“ заяви, че движението обмисля изборен съюз с Лигата. На вота през март „5 звезди“ се яви самостоятелно, а Лигата – като част от десен съюз.
Котарели може да продължи да бъде премиер до следващите избори, дори ако не получи вот на доверие от парламента, където „5 звезди“ и Лигата общо имат мнозинство.
Той получи задача да приеме бюджет за 2019 г. до края на годината, което може да се окаже невъзможно, без да получи доверие от парламента. При такива обстоятелства изборите може да са най-рано през септември.
Президентът Матарела обяви късно в неделя, че отказва да назначи Паоло Савона (81 г.) за министър на икономиката, тъй като икономистът е заплашвал да изтегли Италия от еврозоната.
Двете антисистемни партии, чието коалиционно управление бе провалено с този ход, реагираха гневно, като лидерът на „5 звезди“ Луиджи ди Майо призова за процедура в парламента по импийчмънт на президента.
Председателят на Лигата Матео Салвини заплаши с протести, ако не бъдат свикани предсрочни избори, но отхвърли идеята за сваляне на Матарела от президентския пост. „Не искам да говоря за импийчмънт“, каза той.