Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Л. Кючуков: Китай започва да трансформира икономическата си мощ в политическо влияние

Снимка: БГНЕС


Задълбочава се тенденцията към самоизолация на Съединените щати, включително и от най-близките й партньори. Самата среща на Г-7 беше доминирана от предсказуеми проблеми и противоречия, което обаче не означава, че завърши с очаквания край. Европа се стремеше всячески да избегне „оптиката“ за скандален разлом, а с действията си Тръмп постигна точно такава представа. Европа не търсеше решение на проблемите на самата среща, а по-скоро механизъм за запазване на диалога в позитивно русло. Обикновено на такива форуми приемането на документи е до голяма степен формално. Това мнение изрази директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков

Неприемането на предварително съгласувания документ изразява по-скоро криза във взаимоотношенията, коментира още той и добави:
"Самоизолацията на САЩ е по-скоро резултат от цялостната политика на Тръмп, който се опитва да отговори на кризисните процеси и вътрешнополитическата фрустрация в американското общество. Проблемите в този свят, който е все по- взаимозависим, не могат да се решават изолирано, предупреди анализаторът. С излизането на страната от ред международни споразумения Тръмп успява да обединява срещу себе си“.

Ангажиментът на страните от Г-7 да модернизират Световната търговска организация анализаторът коментира така:

„Цялата международна институционална и правна рамка, включително ООН и Световната търговска организация /СТО/, определено се нуждаят от реформи, доколкото вече има съвършено други проблеми в света. През тази призма, за реформа в Световната търговска организация се говори достатъчно отдавна, за да се ограничи именно възможността от налагане на допълнителни ограничения и с оглед либерализацията на търговията. От друга страна, очевидно е, че това върви в противоречие със сегашната политика на Съединените щати, която е точно в обратна посока“.

От темите в комюникето на Г-7 са отсъствали темите за проблемите с климата и иранското ядрено споразумение, коментира той.

Призивите за либерализация на световната търговия, дошли от Китай, са свързани с това, че тази година към шанхайската организация за сътрудничество са се присъединели сериозните икономики на Индия и Пакистан. Китай вече преговаря от позицията на световен търговски износител:

„Иначе казано, Китай постепенно започва да трансформира икономическата си мощ в политическо влияние, включително при определяне правилата на играта“.

"Русия има интерес от участието в тази организация, още повече, че вече не участва в срещите на Г-8, но по никакъв начин не би се примирила с ролята на второстепенен партньор затова оценява нееднозначно основните китайски инициативи като „един път - един пояс“, коментира Кючуков.

Срещата в Сингапур между лидерите на САЩ и на Северна Корея е по-скоро успех за Пхенян, доколкото равнопоставя двете страни при диалога и търсенето на решение по проблема, заяви експертът но предупреди:

„Става дума за двама трудно предвидими лидери, които разглеждат външната политика на страната си до голяма степен като лично дело. Те не се чувстват обвързани с предварително експертно-разработени национални позиции. От тази гледна точка, всяка прогноза би била неправомерна, на този етап". 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени