Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спас Ташев: Безспорен факт е, че населението на България намалява

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Безспорен факт е, че населението на България намалява. Това каза главен асистент Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека при БАН в интервю за предаването „12+3“. Неговият коментар e по повод на данни на Департамента по демография към ООН, според които броят на населението у нас е 6 999 999 души.

Ако трябва да направим обобщение на периода от 1989 до момента, намалението е с около 20 хиляди души годишно, като през различните години има известна разлика. Дали населението е наистина под 7 млн. души е до голяма степен условно, тъй като самите данни на Департамента по демография към ООН се дължат на информацията, която се подава от нашия Национален статистически институт и данните от преброяването през 2011 година. По наши преценки, безспорно през тази година наистина трябва да се очаква намаляване на населението под 7 млн., но трябва да кажа, че данните имат известна условност – например сезонните миграции“, добави той.

Ташев уточни, че проблемът с демографската криза стои пред всички правителства след 1989 година: „Последното правителство бе възложило на БАН да разработи специална програма за преодоляване на демографската криза. Трябва да кажа, че този документ като Стратегия е приключил в своята аналитична част. В момента предстои представянето му пред Министерски съвет като възложител на проекта, а след това ще бъде представен и пред парламента, пред различните комисии, които отговарят за формирането на политики за демографските процеси. До голяма степен във всички тези програми и проекти, които са правени, демографските процеси се разглеждат на фона на социалната политика на държавата. Има механизми, с които може да се повлияе на политиките.“

Ташев посочи, че в държави като Германия и Италия на демографския срив в много по-голям отколкото в България, но при тях общата демографска картина се коригира от количеството на населението, което имигрира: „Общо за ЕС ролята на миграцията за демографските промени в страните е по-голяма отколкото разликата между раждаемостта и смъртността, т.е. това са едни общоевропейски или дори глобални проблеми за всички страни, в които има сравнително висок жизнен стандарт, но има и изключения.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна