Вносът на твърди отпадъци в Китай е намалял с 56,3% през първата половина на 2018 година, след като страната наложи строги нови ограничения и започна инициатива срещу контрабандата, предаде БТА.
Общият внос на отпадъци и скрап е достигнал 9,98 млн. тона за шестмесечния период, сочат данните, цитирани от агенция Синхуа, съобщи Ройтерс.
Китай започна да внася големи количества боклук за рециклиране преди 30 години, разрешавайки на корабите, доставящи стоки до Европа и САЩ, да натоварят отпадъци, преди да се върнат у дома. През 2015 г. общо са внесени 47 млн. тона боклук.
Китайските власти обаче се отдръпнаха от тази политика в опит да ограничат замърсяването и да се изкачат в световната снабдителна верига.
Правителството забрани вноса на 24 вида боклук от чужбина, включително пластмаса, и наложи строги ограничения за качеството на други материали за рециклиране, включително скрап. Министерството на околната среда определи решението като „символична мярка“ за създаване на зелен и чист Китай и допълни, че ще разшири забраната с още 16 вида метален скрап и химически отпадъци до края на годината.
Китайските митнически служби също поставиха борбата с незаконния внос на отпадъци като приоритет и вече арестуваха стотици за контрабанда на скрап.
Множество местни рециклиращи компании прехвърлиха заводите си в Югоизточна Азия, за да заобиколят ограниченията, а забраните принудиха Европа и САЩ да преосмислят стратегиите си в областта на рециклирането, посочва Ройтерс.