Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Петков: Държавата час по-скоро трябва да влезе във владение на сградите - паметници на културата

Къща-музей П.К.Яворов
Снимка: БГНЕС

Очаква се днес да станат ясни вариантите, сред които общината и Министерството на културата ще избират за закупуването на къщата-музей на Пейо Яворов в София. Кметът Йорданка Фандъкова възложи на юристи и финансисти да проверят процедурата, така че решението да бъде законосъобразно и максимално изгодно. Фандъкова предлага държавата или общината да купят къщата на поета, след като стана ясно, че частен съдебен изпълнител е обявил паметника на културата на търг. Според архитект Ивайло Петков действията на общината и министерството са напълно адекватни. В предаването „Хоризонт до обед“ той изказа мнение:

„Това е сигнал за това, че има много такива неизолирани случаи, при които къщи-паметници на културата се рушат по множество причини. Правилно е решението. Държавата или общината трябва да се намеси“.

Според арх. Петков реституцията е голям проблем за новата история на страната:

„След 40 години се намесва една нова собственост, която теоретично и законово е неприкосновена, но в един нов контекст, който на практика е прекъснал връзките между истинския контекст на наследството преди 80 години и 40 години, в които не е имало реституция. Изведнъж след това в новия контекст в една пазарна икономика се развиват тези отношения на реституция. Оказа се, че държавата не е подготвена законово за подобни процеси“.

Почти всички къщи-паметници на културата имат поне частично частна собственост, посочи архитектът. Според него в случая с къщата на Яворов трябва да се търси трайно решение на законова основа. Тук единият проблем е собствеността, а другият – инвестиционната политика на градовете, посочи той и добави:

„Необходим е финансов ресурс, за да могат да бъдат поддържани в добро състояние тези къщи и да бъдат част от културния живот в града“.

„Придобиването от държавата или общината на къщата на Яворов е по-добрият вариант, защото тогава може да се намери оператор на къщата, който да й върне публичния живот“, смята арх. Петков.

По думите му, паметта трябва да бъде запазена. Според него държавата трябва да създаде механизъм, чрез който или частните собственици да имат интерес да ги поддържат в добро състояние. Редно би било по-голямата част от тези къщи да бъдат публична собственост и да са отворени за гражданите, смята още той и добави:

„Държавата чрез закони час по-скоро трябва да влезе във владение или управление на тези сгради. Само из центъра на София има много такива паметници на културата, които са пред разрушаване, за да може да се създаде някакъв материален интерес, т.е. да се изградят много по-големи РЗП-та и да се превърнат във финансова облага“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна