Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се официална информация за акцията в ДАБЧ

| обновено на 31.10.18 в 12:34
Снимка: БГНЕС

От прокуратурата и Антикорупционната комисия ще дадат първи официални подробности около схемата за даване на документи за български произход на граждани на Македония, Украйна и Молдова, които не са имали право на това. Вчера стана ясно, че след мащабната спецакция в Агенцията за българите в чужбина в понеделник, обвинения за участие в организирана престъпна група за взимане на подкупи и документни и длъжностни престъпления, са повдигнати на председателя и главния секретар на Агенцията - Петър Харалампиев и Красимир Томов, и на още двама души.

Очаква се официална информация за това от кога и как е действала схемата за издаване на фалшиви документи за български произход в Агенцията за българите в чужбина. Вчера в лаконично съобщение от специализираната прокуратура обявиха, че обвинения са повдигнати на четирима души. Сред тях са председателят на Агенцията Петър Харалампиев и главният секретар Красимир Томов.

Трети ден информацията около мащабната акция, започнала в ранните часове в понеделник в София, Плевен и Кюстендил, е основно неофициална.

Официално се знае, че разследването е за организирана престъпна група за взимане на подкупи и документни, както и длъжностни престъпления. От адвоката на Петър Харалампиев - Николай Кокинов, научихме, че председателят на Агенцията е обвинен за лидер на тази група. Той, Томов и останалите двама обвиняеми са със  72-часово прокурорско задържане до изправянето им пред Специализирания наказателен съд, което се очаква късно днес или утре.

Неофициално - разследването е за действала с месеци схема за издаване на документ за български произход, който е ключов за получаването на българско гражданство, на лица от Македония, Украйна и Молдова. Това е ставало чрез посредници, които намирали хора, искащи паспорти, но нямащи български корени. Тарифата била 5 000 евро. Интересът бил голям. Сигналът, че такива практики има в Агенцията за българите в чужбина, е подаден преди четири месеца в Антикорупционната комисия.

Подробностите и защо разследващите редуцираха заподозрените от над 20 до четирима души, чакаме от спецпрокуратурата по-късно днес.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна