Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Деянов: Ако се запази финансирането, няма да има проблеми с работата на Фонда за лечение на деца

д-р Георги Деянов
Снимка: БГНЕС


961 деца са подпомогнати за лечение у нас и в чужбина от началото на годината до края на октомври. Това заяви в предаването "Преди всички" директорът на Фонда за лечение на деца в чужбина д-р Георги Деянов:
 

"От 1-и януари до 31 октомври тази година броят на подадените заявления е 936, а заповедите за организационно и финансово подпомагане са 961. Разликата е от там, че за някои деца има доплащане и то се издава с нова заповед. Заповедите за лечение на деца в чужбина са 224, които сме изпратили, а пък за България са 659, като отказите са 78. Отказите са по различни причини. Както знаете, фондът финансира за чужбина това, което в България не може да се извърши. Една част от тези неща могат да се извършат в България, Има някои заявления, които са за трети страни и за дейности, които са експериментални, или които не се познават и за тях също се дава отказ."

Деянов обясни и с какви средства разполага фондът:

"Бюджетът на фонда всяка година е 12 милиона лева. До момента за лечение в страната ние сме платили 6 148 722 лева, а в чужбина сме платили 1 780 220 лева или общо сме платили 7 929 012 лева. Това е, което е изразходвано до момента. Има деца, които са одобрени и тепърва предстои да бъдат платени. Те даже се лекуват в момента, но след като завърши тяхното лечение, се изпраща фактура и ние тогава трябва да платим. И трябва да ви кажа, че тогава сумите ще станат около 8 милиона за лечение в чужбина и около 7 милиона  за лечение в България. Това значи, че ние сме надвишили бюджета от 12 милиона лева.

Не мога да ви кажа сумата за медицински изделия, но това, което е за България, то най-вече е за това нещо. Там влизат и лекарства, защото имаме много скъпи лекарства. Тези 7 милиона, които са за България, те са за това, те са за медицински изделия и за лекарства."

Георги Деянов каза, че причините за забавянията на одобренията са най-често две:

"Това, което може да попречи, са най-вече външни фактори. Външните фактори са най-вече становищата на външните специалисти. Това е първото нещо, което може да се забави и са недоволни, естествено, родителите. Второто нещо е при лечението на деца в чужбина. Когато ние изпращаме запитване до дадена болница и чакаме да ни отговори дали ще приеме детето и да ни изпрати оферта и дата за лечение. Тук стават най-големите забавяния и за съжаление обвиняват нас."

Според д-р Деянов няма да има нарушаване на работата на фонда при прехвърлянето му към Здравната каса от март догодина, но трябва да се запази всичко, което фондът до момента заплаща.

"За момента фондът си работи както винаги досега Всичко е наред, подават се заявления, разглеждат се, заплащаме това, което е извършено. До този момент няма никакви причини за безпокойство. Това, което аз знам, е, че целта на Министерството на здравеопазването и на Здравната каса е да не се получи вакуум в работата. Докато става цялото това преместване, тези служители и тази структура ще продължат да работят.

Да приемем, че вече изцяло е преминала към Здравната каса, ако се запазят тези точки, които са в правилника на фонда за финансиране, т. е.,  какво се финансира? Финансират се децата за чужбина, това, което в България не може да се извърши, финансират се лекарствата, които не са одобрени, които не са разрешени в България. И медицинските изделия, които не се заплащат от касата. Ако това всичко залегне в правилника на Здравната каса, няма да има никакви притеснения. "


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна