Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планира се по-бързо въвеждане на зелен билет в София

| обновено на 06.12.18 в 09:39
Снимка: БТА

Много по-бързото въвеждане на мярката „зелен билет“ в дните с мръсен въздух ще бъде обсъдено в Столичния общински съвет (СОС), заяви днес пред БНР Лорита Радева - председателят на екокомисията.

По думите ѝ кметът ще може да предприема мярката, без да се налага да се изчакват два последователни дни със замърсен въздух над нормата.

„Ако Националният институт за метеорология и хидрология обяви жълт код за мъгла, или инверсия, или безветрие, или ниско атмосферно налягане, които ще доведат до задържане и натрупване на атмосферни замърсители в ниските слоеве на атмосферата, може да бъде въведена мярката „зелен билет“, тоест няма да чакаме“, каза Лорита Радева в предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“.

Досега изчаквахме 4 станции на Изпълнителната агенция по околната среда да покажат над 200 µg/m3 или в два последователни дни по 200 µg/m3 на две станции, обясни тя и призна, че са станали обект на много критики за забавянето.

Лорита Радева заяви, че очаква днес мярката да бъде одобрена на заседание на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори в СОС, която оглавява, а след това и от Общинския съвет.

Тя припомни, че доклад на Европейската сметна палата, анализиращ състоянието на въздуха в 6 европейски града сочи, че през 2009 г. в София дните с превишаване на нормите са били 171. През 2016 г. в резултат на предприети мерки те са 71. 

„Има резултат от това, което се прави, но очакванията са за още и още, и ако може нито един ден такъв (с превишени норми)“, каза тя.

Според нея продадените почти 75 000 зелени билета за един ден във вторник ясно показва, че той се използва.

„Благодаря на всички софиянци, които се присъединиха към това усилие“ срещу замърсяването, каза тя.

Лорита Радева посочи, че в деня със „зеления билет“ са извършени 38 проверки в сервизи за гуми и смяна на масла и 10-ина строителни обекти с цел да не се допуска замърсяване от изгаряне. „Проверките срещу горене на отпадъци са всекидневни“, добави тя.

Това е забранено от закона и нормативните уредби в София, но наказанието е само глоба. Кметът Йорданка Фандъкова предложи на депутатите от управляващото мнозинство да се криминализират действията по горенето на отпадъци, каза Лорита Радева.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна