Президентът Румен Радев разговаря днес с краля на Йордания Абдула II в Аман.
Двамата обсъдиха сътрудничеството между двете държави в сферата на отбраната и сигурността, както и ситуацията в Близкия изток и проблема с бежанците.
След конфликта в Сирия Йордания е подслонила над триста хиляди бежанци.
"Затова Йордания трябва да бъде подкрепяна - от България и от страните от ЕС, защото това е една бариера за нелегалната миграция. Йордания води успешна борба с тероризма, успешна борба с нелегалният трафик на оръжие, изобщо Йордания е един остров на стабилността, на който ние можем да разчитаме тук, в района на Близкия изток", каза Радев.
Икономическото сътрудничество също беше във фокуса на разговорите на президента и на краля.
"Имаме амбицията да направим нещо повече за коопериране на военната индустрия на двете държави, за обмен на технологии, създаване на съвместни предприятия. Сигурността е приоритет тук", каза още той.
България и Йордания ще си сътрудничат и в борбата с тероризма и радикализацията.
"Лично има готовност крал Абдула да ни подкрепи и за законодателни промени, които да противодействат на радикализацията. В Йордания този въпрос е решен на много сериозно ниво, на ниво Конституция", каза Радев.
Днес не беше първата среща на Радев и Абдула Втори. През 2001 г. кралят посещава авиобаза „Граф Игнатиево“, докато Радев е началник-щаб на авиобазата.
"София Тех парк” ще работи заедно с най-големия линеен ускорител в Близкия Изток - СЕЗАМ, а българска компания ще изнася 500 тона тютюн за Йордания. Това беше договорено на българо-йорданския бизнес форум в Аман. Това стана в рамките на визитата на президента Румен Радев в Йордания и преди неговата среща с крал Абдула Втори.
В рамките на форума фабриката за тютюн „Първомай БТ“ договори износ на 500 т тютюн да Йордания, договорен бе меморандум за сътрудничество между „София Тех парк“ и международния център за научни изследвания СЕЗАМ и бяха подписани меморандуми за сътрудничество от Хасковската търговско-промишлена палата с Аманската търговска камара и с Бизнес асоциацията „Европа-Йордания“.
Президентът подчерта, че за страната ни е много важно развитието на търговските и икономическите връзки с Хашемитското кралство. България разполага с предимства да бъде производствена база за йордански компании, както и врата за йордански продукти към ЕС, каза президентът. Той увери, че сме готови да подкрепим нови бизнес инвестиции, както и разширяването на присъствието на йорданския бизнес в България.
„Ако можем да стигнем до практически решения и с бизнеса, така че да имаме още по-добри контакти, да основаваме съвместни компании, заедно да се явяваме на пазарите - ние в Близкия изток, Йордания съответно в Европейския съюз“, каза Радев преди откриването на форума.
Радев добави, че имаме много изгоден данъчен и инвестиционен режим, което ни прави привлекателна и конкуретна дестинация за инвестиции в Европа. Увери, че сме готови да подкрепим нови бизнес-инвестиции, както и разширяване на присъствието на йорданския бизнес в България.
В рамките на посещението си президентът посети и Центъра за подготовка на специалните сили в Йордания. По думите на Румен Радев центърът е на високо професионално ниво, Йордания е натрупала реален опит в тази сфера, който България може да използва за разработване на проект за изграждане на подобна структура у нас. Това е от стратегическо значение за всяка модерна страна, допълни президентът.
„Не става въпрос само за стандартна подготовка, а за използване и внедряване на нови технологии, които стават все по-сложни, а начинът им на използване и обучението на хора са решаващи за изграждане на съвременни способности“, заяви Румен Радев.