Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нишан Джингозян: Голяма част от българите във Великобритания мислят за завръщане

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Голяма част от българите във Великобритания мислят за завръщане, каза пред БНР Нишан Джингозян, който работи в Лондон по програма за интеграция на малцинства. Според него това обаче ще се превърне в проблем за България, защото това ще натовари социалната ни система:

„Системата ще бъде натоварена до степен, че тя много трудно ще функционира. Представяте ли си 10 – 60 хил. българи, които се завръщат, и кандидатстват за личен лекар, за социални помощи…“.

Всички български граждани, които живеят на територията на Великобритания, следва да предприемат стъпки за гарантиране на своите права след Брекзит, подчерта Джингозян и обясни: "Ще има нова процедура, схема за уседналост. Според нея българите ще трябва да кандидатстват за статут на уседналост /за тези, които имат над 5 години пребиваване във Великобритания/ или за временен статут на уседналост“.

Въпреки че процедурата е облекчена, има и проблеми, каза той и посочи:

„Невъзможност за голяма част от българите във Великобритания да докажат този престой на пребиваване, защото не могат да предоставят необходимите документи – сезонни работници, пенсионери, инвалиди и т.н. Другият проблем е езиковата бариера. Голяма част от българите не са с отлични езикови знания, а процедурата няма да бъде на български език. Дигитална грамотност – някой, който няма необходимите IT-знания много трудно ще се справи с процедурата. Най-големият проблем е липсата на информация“.

След Брекзит предстои проблем и за българските студенти – очаква се сериозно повишаване на таксата. Сумата ще бъде непосилна за повечето студенти, прогнозира още Джингозян в предаването "Нещо повече".

„Европа в момента е мръсна дума във Великобритания“, подчерта той и добави, че Брекзит е кулминацията на негативна кампания срещу източноевропейците. Според него най-добрият вариант в момента е втори референдум. 

„До тази патова ситуация се стигна заради невъзможността да бъдат удовлетворени изискванията на различните политически сили. Тази невъзможност произтича от факта, че обещанията, които бяха давани по време на кампанията за напускане на ЕС са абсолютно нереални. Те не могат да бъдат реализирани и не могат да обединят толкова противоположни гласове и политически партии във Великобритания“, коментира още Нишан Джингозян.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна