Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ГЕРБ: Правителството ще продължи да отпуска по 1,38 млрд. лв. на година за образование

Само четири икономически университета ще останат у нас до няколко години

| обновено на 11.02.19 в 18:31
Във Велико Търново ес проведе инициативата на ГЕРБ за граждански диалог „Европа в моя дом“.
Снимка: Здравка Маслянкова

До няколко години у нас ще останат само четири икономически университета, като оптимизацията вече е започнала с преструктуриране на приема. Това заяви във Велико Търново министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по повод готовността за протести в Стопанската академия „Димитър Ценов“ в Свищов заради дефицит от над 3 милиона лева в бюджета на висшето училище.

Държавните университети, в които ще остане да се изучава икономика, са Софийският университет, Университетът за национално и световно стопанство, Икономическият университет във Варна и Стопанската академия в Свищов, посочи образователният министър, но не уточни кога това ще стане факт.

По повод кризата в Стопанската академия и готвените протести заради сериозните финансови затруднения и настояването за държавна финансова помощ, Красимир Вълчев коментира:

"Не е честно и към държавата, и към данъкоплатците да вземаш решение и след това да идваш със сметката. Без никой да ги е съгласувал с нас тези решения. Впрочем аз разбрах, че Стопанската академия в Свищов в почти същия ден, в който са взели решение да не гласуват бюджет, са взели решение за увеличение на възнагражденията".

По думите на Вълчев, единственият вариант за временна подкрепа е по линия на финансиране на програми за оптимизация, но в момента такива няма.

Правителството ще продължи да отпуска всяка година по 1,380 милиард лева за образование, защото това са пари, дадени за бъдещето. Просветното министерство предвижда подкрепа за креативните учители и за развитие на културата на иновации в училищата. Това отбелязаха във Велико Търново участниците в инициативата на ГЕРБ за граждански диалог „Европа в моя дом“.

Образованието е основен акцент в програмата на правителството в последните две години, защото инвестицията в образование е инвестиция в бъдещето, за която помага и европейската солидарност, посочи председателят на ПГ ГЕРБ Цветан Цветанов:

"500 училища ще бъдат модернизирани, а средствата, които са отпуснати по ОП „Региони в растеж“ е в размер на над 700 милиона лева".

Образователният министър Красимир Вълчев отбеляза, че усилията по връщането на 40 000 деца в училище сега трябва да бъдат насочени към това те всеки ден да бъдат в клас.

"Трудно осигуряваме тази ежедневна посещаемост за една голяма част от децата. Залагаме на учителите, те не могат да се справят сами, затова е необходима подкрепа от страна на всички институции".

Вълчев посочи, че се обмислят варианти с Гранична полиция за засичане на информацията за децата, напускащи страната и отпадащи от образователната система.

Усилията на образователното министерство сега се насочват към детските градини. През април-май ще започне проектът за 200 часа допълнително обучени по български език в детските градини.

Образователният министър заяви, че системата трябва да се префокусира към креативните учители, които да научат децата на критично мислене, а регионалните управление на образованите предстои да сменят функциите си от контролни към подкрепящи училищата и учителите.

Евродепутатът Ева Майдел акцентира върху връзката на бизнеса с образованието:

"Има конкретни проекти, по които се работи, един от тях е „Домино“, които целят да обучат над 7000 млади хора само тази година".

В започналата лидерска академия за училищни директори бизнес лидери ще споделят своите знания и ефективни практики.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна