Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Радев: И адвокатът, и банката е трябвало да уведомят финансовото разузнаване за венецуелските милиони

Емил Радев
Снимка: www.eppgroup.eu

На дневен ред е въпросът за санкции от страна на ЕС спрямо Венецуела, заяви пред БНР евродепутатът Емил Радев.

„Ще съберем достатъчно информация. Мисля, че ако продължи по този начин, съвсем скоро ще има санкции от страна на ЕС. Не бива така да се източва държавната петролна компания във Венецуела и тези пари да бъдат откраднати от народа. Там има глад и народът се нуждае от помощи, 4 млн. души емигрираха в последните месеци“, каза той в предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“.

Радев коментира и скандала с преминалите през българска банка венецуелски милиони. Според него поведението на банката е недобросъвестно:

„И адвокатът, и банката са имали задължение да уведомят звеното за финансово разузнаване. Българското звено за финансово разузнаване и българските разследващи органи винаги реагират много адекватно на тези сигнали. Виждаме сега за по-малко от 2 дни, че бяха застопорени парите, когато се получи сигнал от американска страна, и разследването започна“.

Евродепутатът подчерта, че регламентът, по който е постигнато съгласие с ЕК и Съвета през седмицата, дава възможност за по-голямо сътрудничество между разследващите органи и звената за финансово разузнаване, както и за по-лесно обменяне на информация вътре в ЕС между звената и сътрудничеството с трети държави.

Евродепутатът коментира и темата за киберсигурността. Той изброи предприетите мерки от страна на ЕС в тази насока. По думите му те са в помощ на държавите-членки, както и на малките и средни предприятия:

„Над 70% от малките и средни предприятия заявяват, че ако бъдат подложени на кибератаки, те не знаят какво да правят. Много от тях са били жертва на такива атаки. По време на изборната кампания е особено опасно да се проведат кибератаки от трети държави, злонамерени, които биха разклатили и доверието в изборната система и в ЕС като цяло. ЕС и държавите-членки взимат необходимите мерки, но никой не може да каже в настоящия момент, че е изцяло защитен. Има още много работа“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна