Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаните събития и факти от живота и гибелта на Васил Лъвский

| обновено на 22.08.19 в 11:10 БНР Новини
Людмил Леонидов, Радка Казанджиева, Огняна Маждракова-Чавдарова и Румен Леонидов
Снимка: Василена Мирчева

Акцентите в предаването са свързани с последните проучвания на българските историци, изследващи трагичната съдба на Васил Иванов Кунчев. Поканил съм доц. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, чиято книга „Васил Левски сред своите в родината и отвъд Дунава“ току-що излезе. В нея авторката за първи път обяснява как 24-годишният дякон Игнатий се превръща във Васил Лъвский. Разгледахме обществената обстановка и историческите събития, които определят оформянето на възгледите на бъдещия Апостол.

За първи път беше огласено кой  тласка младия Васил към революционната борба с имена, с факти, беше разгледана и хипотезата къде се губят следите на Дякона в продължение на три месеца преди да замине за Белград, за да се запише в легията на Раковски.

Спрехме се и на отношенията на между Панайот Хитов и Левски – по време на четата и след втората легия. Защо  в края на живота си Хитов твърди, че след като Раковски е предложил Левски за знаменосец, в последния момент го предупредил да не му дава тази длъжност, която на практика е втори зам. командир на четата. Коментирахме и  отношенията между Каравелов и Левски: през какви етапи преминават те, какво означава  продължителното мълчание на Каравелов след смъртта на Апостола. Какви са греховете на Каравелов, каква е  ролята му на агент на руското разузнаване? 

И още: фалшификат ли е писмото на Левски до Каравелов в Белград, в което Дякона пише, че е добре, че продължава дейността си,  а датата е от деня, в който Левски вече е в кауша. На това писмо обръщат внимание единствено Страшимиров и Николай Генчев.

Какви са отношенията между Ботев и Левски – факти, хипотези, легенди.

Кои са последните поръчения на Левски към съмишлениците му.

В предаването участваха още арх. Людмил Леонидов, автор на книга за Левски, Радка Казанджиева от БАН, която е дъщеря на голямата изследователка Кирила Възвъзова, първата, която е разчела личния бележник на Васил Левски и автор на документалния летопис, проследяващ  пътя на Апостола от 1837 до 1873 г. 

По телефона от Велико Търново се свързвахме с Цветолюб Нушев, един от съставителите на новия сборник с избрани писма на Левски 1866-1872 г.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна