Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Ралчева, БНР: Срещата на Групата от Лима в Богота предизвика противоречиви коментари

| обновено на 26.02.19 в 08:43
Външният министър на Колумбия Карлос Олмес Трухильо с представители от Групата от Лима.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Коментарите от срещата в Богота на Групата от Лима, приключила снощи, са доста противоречиви, коментира в предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“ журналистът от БНР Маргарита Ралчева.

На форума представителите на 13 страни в Латинска Америка, които членуват в групата, както и представители на САЩ и Канада, призоваха за демократичен преход във Венецуела без използване на сила. Те поискаха още венецуелците да преодолеят кризата в страната си с политически и дипломатически средства, както и такава подкрепа, а също и с честни и прозрачни избори.

„Домакин на срещата беше външният министър на Колумбия Карлос Олмес Трухильо, който призова за възстановяване на конституционния ред в съседна Венецуела“, разказа Ралчева и поясни, че на срещата са присъствали опозиционният венецуелски лидер Хуан Гуайдо и американският вицепрезидент Майк Пенс.

„Пенс предварително беше заявил, че ще представи план за излизането на Венецуела от кризата. Планът включва замразяване на активите на венецуелската държавна петролна компания, като за целта Пенс призова държавите от Групата от Лима да последват примера на САЩ и да блокират венецуелските авоари в техните страни, докато успеят да прехвърлят от хората на Николас Мадуро към правителството на Хуан Гуайдо. Освен това поиска от страните да признаят посочения от Гуайдо човек като представител в Междуамериканската банка за развитие, която е най-голямата в района и през нея минава финансирането на всички мащабни проекти“.

„Според различни международни анализатори се очаква да бъде гласувана резолюция с искане за допускане на хуманитарната помощ и провеждането на нови избори“, прогнозира журналистът за резултатите от насрочено за днес извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, поискано от САЩ.

„Не виждам как ще се случи това, след като Русия е една от петте страни с право на вето“, добави Ралчева. Тя посочи още, че Москва подготвя контрареволюция по темата, „в която се обсъждат заплахите на САЩ за военна намеса във Венецуела, като част от натиска на международната общност срещу Николас Мадуро“.

Какво смятат хората в Богота за кризата във Венецуела, както и кой и защо протестира там можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна