Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо психичноболни нощуват в ареста

Снимка: архив

Психично болен мъж от квартал „Банишора“ преспа в ареста, след като часове наред органите на реда не успяха да го заведат в болнично заведение. За БНР Катя Сунгарска, пиар на „Спешната помощ“ в София, сподели че има над 200 подобни случаи само от началото на годината.

Причината е липсата на свободни легла в психиатричните заведения и в психиатричните отделения.

„Защо има толкова сериозен наплив и толкова са пълни тези болници, няма как кажа. Но нашата статистика казва следното - от първи януари 2019 година, до 25 февруари 2019 година - 56 дни, ние сме имали 280 отказа от психиатрични легла от всичките лечебни заведения и отделенията в болниците, които имат такива отделения. В това време ние сме обслужили 192-ма психично болни пациенти, които са се нуждаели от медицинска намеса“, каза Сунгарска.

На всяко 12-часово дежурство има поне по няколко такива пациенти. Проблем е, че психиатричното лечение е много специфично и, когато спешните медици не могат да оставят такъв пациент “това е блокиране на една, на втора линейка по три, по четири, по пет часа“ и то при тежкия дефицит на кадри в звеното, допълни тя.

„Наистина е драма, защото в този момент някой, който е в истински реално животозастрашаващо състояние, не може да получи нужната помощ“.

От Министерството на здравеопазването изпратиха до предаването „Нещо повече“ писмен отговор, в който обясняват, че всички лечебни заведения са длъжни да имат 10% от общия брой на леглата си за прием на спешни пациенти, в това число и психиатрични.

„Не зная защо толкова бързо и толкова много се запълват тези легла. Може би си помислим и да си отговорим на въпросите, свързани с психичното ни здраве, с емоционалния ни статус, с начина, по който живеем, със стреса, с който се сблъскваме“, каза Катя Сунгарска.

Д-р Емил Грашнов - директор на Центъра за психично здраве на София-област и председател на Дружеството на психиатрите в България е категоричен, че не става въпрос за отказ на болниците да се занимават с психично болните пациенти:

„Това им е работата! Общо взето колегите, които работят в психиатричните лечебни заведения на територията на град София са отговорни и,  при наличието на свободни легла, пациентите биват приемани“.

Лечението на психично болните често изисква прием за продължителен период от време, допълни Грашнов. През годините обаче леглата за такива пациенти неколкократно са били редуцирани.

„Имаше един период, в който бяха намалени доста психиатричните легла както за територията на цялата страна, така и на територията на София. Когато аз започнах работа в Курило, там бяха 350-400 легла, а в момента те са намалени до 150-200“.

„В Центъра за психично здраве на Сточна гара използваемостта на леглата е 85%. Това, на обикновени език, означава, че на моменти имаме 5-6-7 свободни легла, а на моменти вкарваме кушетки в коридора, за да приемаме пациенти, които не можем да върнем. В момента са счупени кушетките и няма вече как да приемаме такива, когато са запълнени леглата“. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна