Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обсъди с представители на синдикатите и Асоциацията на професионалистите по здравни грижи исканията на медицинските сестри за повишаване на работните заплати и готвения от тях за утре протест. След срещата, която се проведе при премиера, беше отправен призив за диалог и обещание за обсъждане на проблемите. Министър Кирил Ананиев посочи, че плановете за протестите са отпреди да станат ясни бюджетите на болниците и затова призова:
„Нямаме нужда от протести. Те няма да доведат бързо и успешно до целите, които сме си поставили".
„Дълбоко оценявам и уважавам специалистите по здравни грижи. Техният труд се цени в цяла Европа. Ето защо политиката на Министерството на здравеопазването е насочена към стимулирането на младите хора да придобиват и практикуват тази професия у нас. Тази година съвместно с Министерството на образованието и науката сме предвидили увеличаване на приема за тези специалисти с около 150 души“. Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев след среща с премиера Бойко Борисов, вицепрезидента на КНСБ д-р Иван Кокалов, федералния секретар на Изпълнителния комитет на КТ „Подкрепа” д-р Николай Кътев и председателя на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева в Министерски съвет.
Министър Ананиев беше категоричен, че исканията на специалистите по здравни грижи, в това число и увеличението на възнагражденията, са напълно справедливи, но в значителна степен те зависят от положения труд, обема на реализираната дейност, степента на натоварване на отделните структури и постигнатите резултати. По отношение искането за премахване търговския характер на лечебните заведения, Кирил Ананиев обясни, че разговорите ще продължат в контекста на дебатите за новия здравноосигурителен модел.
„Заедно трябва да работим за справедливото разпределение на финансите на ниво лечебно заведение, за да може с наличния ресурс и с допълнителните средства от 30 млн. лв., които ще получат областните и общинските болници, да бъдат увеличени заплатите на целия медицински персонал“, подчерта здравният министър.
„Подписан е колективен трудов договор, в който са залегнали параметрите на възнагражденията. Отделно от това Министерството на здравеопазването работи за подпомагането на държавните и общински болници, така че да бъде възможно увеличаването на възнагражденията на работещите в тях. На този етап мога да заявя, че протестът е обявен, без да бъдат информирани специалистите какъв ще бъде бюджетът на съответните лечебни заведения, а оттук и какви заплати ще получават самите те през тази година. За съжаление проблемите са натрупвани с години, ние искаме да ги решим, но това трябва да се случва в спокойна обстановка и диалог. Предстои ни много съвместна работа“, посочи министър Ананиев.
Милка Василева намери за положително обещанието на министъра за увеличаване на бройката студенти, които да учат здравни грижи:
„Повече от 30 хиляди медицински сестри вече липсват в страната. Диалогът е средството за решаване на проблемите, защото не винаги улицата е достатъчно добре информирана какво е състоянието, реалното, на системата".
Василева заяви още, че Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи не е организатор на предстоящия протест.
„Ние подкрепяме исканията, но не и организирането на протест. Начинът за решаването на проблемите е чрез диалог, а не чрез излизане на улицата“, коментира още Василева.
Нито от Асоциацията, нито от синдикатите обаче подкрепиха намеренията за протест. Доктор Иван Кокалов от КНСБ обясни, че разговорите в министерството трябва да се водят в посока на по-честни разпределения на парите в системата. Д-р Кокалов посочи, че синдикатите не подкрепят протеста и също са на мнение, че проблемите се решават с диалог.
„Само в няколко общински болници имаше желание за протест. Причината е, че в края ма миналата година подписахме колективен трудов договор и към днешна дата в много лечебни заведения заложените в него параметри са достигнати. Благодарение на решението на Министерския съвет за отпускането на 30 млн. лв. ще се повишат заплатите и в общинските, и в областните болници. За съжаление групата-организатор във Фейсбук явно не е информирана за тези обстоятелства“.
„Исканията са справедливи, но нямаме участие в организацията на протеста. Трябва да направим така, че мениджмънтът на болниците да се съобразява с колективния трудов договор. Както каза премиерът, отпускат се все повече пари за здравеопазване, но те не стигат до лекари и сестри. Трябва заедно да работим именно в посока решаването на този проблем“. Това заяви федералният секретар на Изпълнителния комитет на КТ “Подкрепа” д-р Николай Кътев.
Въпреки днешната среща част от медицинските сестри, които бяха заявили участие в планирания за утре протест за достойно заплащане на труда им, заявиха, че той ще се проведе, както и че в подкрепа на исканията им в момента се събира подписка в много болници в страната. Пред „Хоризонт" Лора Маринова, старша сестра в Пета градска болница в столицата, обясни:
„Протест утре ще има. Така или иначе, за да тече тази подписка и този призив, това означава, че нещата са стигнали предела на търпимост. Искрено се надявам нашият труд да бъде достойно оценен".
Сестрите очакват подкрепа и от пациентските организации, и от Българския лекарски съюз.