Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сапарева баня: Лечебна вода, планински полъх и впечатляващи храмове

6
Снимка: Венета Николова

За Сапарева баня и интересните места около нея ви раказахме в "Турагент". Градът е част от област Кюстендил, намира се в полите на северните склонове на Рила. Известен е с горещата минерална и чистата планинска вода, както и с гейзера в центъра на града.
Гейзерът в Сапарева баня е изригнал за първи път през 1957 г.  Минералната вода извира естествено на височина 18 м. като температурата при извора е 103°, което го прави най-горещият в континентална Европа. Казват, че водата е полезна при състояния след счупвания, травми, отравяния със соли на тежки метали, заболявания на кожата и горните дихателни пътища и т.н.

Недалеч от града се намира Резерват "Скакавица" -  великолепна местност по долината на река Джерман, в която се намират редки растения, вековни гори и природни феномени. През 1968 г. местността е обявена за резерват. Природата е непроменена, защото там не е разрешена каквато и да е стопанска дейност, която би нарушила естествения характер на средата.

Ако сте стигнали до града, можете да видите църквата „Св. Никола". Тя се намира в центъра на Сапарева баня в специално оформен парк с алеи и пейки. Църквата е построена през XII-XIII век и е реставрирана през 1937 г. От стенописите до днес са запазени само отделни фрагменти. В близост до центъра е и църквата "Свети Четиридесет мъченици". Част от иконите са изработени от прочутия български иконописец Станислав Доспевски. Там се съхранява чудотворната икона на Света Богородица, копие на икона от Рилския манастир.
Ресиловският манастир "Покров на Пресвета Богородица" се намира на не повече от 10 минути с кола от Сапарева баня. Възстановен е в началото на XX век. Внушителните постройки на манастира се виждат отдалеч. Изграждането на храма „Покров на Пресвета Богородица" започва през 1932 г. В периода 1994-5 г. манастирът е изцяло обновен и разширен. Той е постоянно действаща женска обител, която се състои от черква, жилищни и стопански сгради. В манастира има икони на много светци, сред които две чудотворни икони на Богородица. Храмовият празник се отбелязва на 1 октомври. Малко преди входа за манастира отдясно могат се видят аязмото на манастира и параклис "Св. Дух".

(Бел. ред) Наистина мястото е много красиво, а манастирът изненадващо добре поддържан. В църквата се извършва мащабен ремонт. Сами можете да се убедите какво е направено до момента, а то наистина е впечатляващо. Непосредствено  преди входа на манастира (по Програмата за развитие на селските райони) е изграден парк със зона за отдих. Мястото е голямо, оградено и чисто. Има детска площадка с две пързалки и катерушки и обособени места за пикник и барбекю. Поляната е голяма, има място и за федербал и за футбол - с две думи, прекрасно място да прекарате почивните дни, ако сте с деца. В манастира няма възможност да обядвате , но пък в Сапарева баня има няколко заведения с много добра кухня. Пътуването от София ще ви отнеме не повече от час и половина.

Какво привлича туристите в Сапарева баня? Чуйте от Милен Колев - представител на Община Сапарева баня:


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна