Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Густав Гресел: Алиансът има проблем със съгласуването на решенията си

Густав Гресел
Снимка: Европейски съвет за външна политика в Берлин.
“Алиансът има проблем със съгласуването на решенията си, а това автоматично води след себе си до пропукване на достоверността му“, каза пред БНР Густав Гресел от Европейския съвет за външна политика в Берлин. Той участва с коментар по темата - как изглежда Алиансът на 70 години и наистина ли е пред разпад.

“От една страна Европа в общи линии не се чувства заплашена, въпреки че преди пет години станахме свидетели на анексирането на Крим, а Русия продължава да увеличава военното си присъствие по източния фланг на НАТО. От друга - западноевропейските страни са изправени пред невоенни рискове като миграцията и тероризма и същевременно с това избягват да взимат участие във военни мисии по света. Причините са известни - лошият опит в Либия, Ирак и Афганистан“, каза пред БНР Густав Гресел от Европейския съвет за външна политика в Берлин.

“Към това се добавя, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп залага все повече на самостоятелни акции. И макар мандатът на Тръмп все някога да приключи, американците ще продължат да се придържат към тази политика“, каза още той в интервю за предаването “Събота 150“.

“Всъщност не е така. Това е основната тема за Тръмп. Оказа се, че за него Германия е основен враг не само в отбраната, но и в търговията и икономиката. Той не харесва Ангела Меркел, защото тя беше близка с предшественика му Обама. В този смисъл правителството в Берлин е убедено, че колкото и да увеличи разходите си за отбрана, Тръмп ще продължава да сипе огън и жупел. Това е обаче е само едната страна на медала и за Германия би било твърде елементарно да се оправдава само с Тръмп. Защото тези процент и половина от БВП, който Германия е готова да отдели, няма да падне от небето“, коментира още той по повод това дали спорът за бюджета за отбрана в основна мерна единица в НАТО.

Според него Русия не може да се превърне в причина за разкол в НАТО:

“Към момента не, защото големите европейски държави са единодушни по този въпрос. Франция разглежда Русия като заплаха за сигурността на Стария континент, но едновременно с това е фокусирана върху южния фланг на НАТО. Великобритания напуска ЕС, но не и НАТО. А най-късно след аферата "Скрипал" Лондон е категоричен, че Русия представлява риск за Европа. Германия е в по-сложно положение заради различното отношение на коалиционните партньори в кабинета към Москва. В общи линии обаче Париж, Лондон и Берлин са на едно мнение, и докато това е така, малките държави ще са принудени да се примирят с това“.

САЩ и Русия се отказаха от Договора за ликвидирането на ракетите със среден и малък обсег. В същото време пред очите им Китай се превърна във внушителна военна сила. Според Гресел НАТО гледа на това развитие по следния начин:

“Това е следващият интересен конфликт, пред който ще се изправи НАТО. Защото напрежението между Вашингтон и Пекин не спада, и може би скоро на дневен ред ще дойде въпросът, как ще действа Северноатлантическият алианс, ако трябва да бъде задействат чл. 5 заради Съединените щати. Защото напрежението в района на Тихия океан расте“.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна