Още през декември миналата година тричленен състав на Върховния административен съд обяви за нищожна разписаната от директора на Фонд "Земеделие" методика с аргумент, че той не е овластен да издава нормативни административни актове. Освен това методиката не е публикувана в Държавен вестник, което само по себе си е достатъчно тежко нарушение и води до нищожност на документа.
Тази методика на практика е най-важният документ, съдържащ всички насоки за налагане на санкции по селската програма за периода 2007-ма-2013-та година. В този период са финансирани и проектите за скандалните къщи за гости, заради които се наложи няколко висши чиновници да си подадат оставките.
От публично известната информация към момента Европейският съюз е наложил санкции на България за 11 милиона евро заради къщите за гости, а Фонд "Земеделие" е санкционирал нарушителите с други 10 милиона лева.
Глобите за къщите за гости, както и по другите мерки, са налагани по тази методика.
Според юриста на Фонда Иван Боянов, решението на съда няма да отмени вече наложени глоби: "Основанието за налагане на санкция е извършеното нарушение. Тази методика, тя определя единствено единен подход какъв да бъде размерът на санкцията. Тя не е основание. Това е много важно да се отбележи".
Според други юристи обаче отмяната на методиката ще даде шанс всички глобени по нея нарушители да си получат обратно парите, а санкциите, които Брюксел ни налага, да платим от държавния бюджет.
Тепърва ще стане ясно дали някой ще носи отговорност за методиката, утвърдена от Румен Порожанов.
В предаването "Нещо повече" бившият зам.директор на ДФ "Земеделие" Виолета Александрова каза, че неспазването на закона в министерство на земеделието се е превърнало в практика. След съдебната решение от днес всички санкционирани могат да потърсят падане на глобите срещу тях, като става въпрос за много пари.
Държавата не може да си позволи да пилее с лека ръка такива суми. Премиерът Борисов трябва да потърси административна и съдебна отговорност отдлъжностните лица, смята Александрова.