Тереза Мей подаде днес официално оставка като премиер на Великобритания и лидер на Консервативната партия. С това бе даден формален старт на вече започналата надпревара за поста ѝ.
Без речи или изявления по повод на оттеглянето, днешният ден е просто поредният за Тереза Мей при изпълнение на служебните ѝ задължения. 7 юни просто ще остане в историята като денят на нейната оставка. Тя обаче ще продължава да е начело на кабинета докато не бъде избран неин наследник.
От конституционна гледна точка Тереза Мей запазва всичките си правомощия в този период. Но в очите на депутатите тя вече няма авторитета да взема и въвежда радикални политически решения до избора на нов премиер. Това, разбира се, едва ли може да се очаква принципно и заради малкото работно мнозинство на Мей в парламента. Тя ще продължава да представлява страната в чужбина, както и да има право да уволнява и назначава министри в кабинета ѝ.
В понеделник претендентите за нейния пост ще внесат кандидатурите си. Предполага се, че кандидатите са 11 и повечето от тях вече изложиха своите платформи.
Междувременно депутатите се опитаха да опростят процедурата, като намалят кандидатите, защото ако те са много на брой, ще е необходимо повече време за избор, тъй като при всеки кръг от гласуване отпада само по един кандидат, докато останат само двама, за които вече ще трябва да гласуват всички 124 000 членове на партията.
Правилата бяха променени след решение, че за издигане на кандидатура ще е необходима подкрепата на 8 депутати, а не само на двама, както бе до момента. Предполага се, че заключителното гласуване ще се състои през седмицата, която започва на 22 юли.
Като фаворит, според анкетите, е сочен бившият външен министър Борис Джонсън, но поради особеностите на процедурата, това може да се промени в хода на гласуването.
Привържениците на твърдия Брекзит, като Джонсън, обявиха, че страната трябва да напусне ЕС на 31 октомври със или без сделка. Но думите на Доминик Рааб, че е готов да закрие парламента, за да гарантира, че страната ще напусне ЕС на 31 октомври, бяха остро критикувани от противниците му. Председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу заяви, че „това просто няма да стане“.
Междувременно новата партия „Брекзит“ не успя да спечели място в парламента след като нейният представител остана втори на частичните избори в Питърбъро за сметка на лейбъристите. Това обаче е сериозен сигнал за бъдещия лидер на торите, защото техният представител остана трети и опасността пред тях това да бъде картината в едни евентуални предсрочни общи избори.