Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Тасев за оставката на шефа на НЕК: Не е добре за здравословното състояние на енергетиката

В момента газовата конюнктурата е благоприятна за нас, смята експертът

професор Атанас Тасев
Снимка: БГНЕС

НЕК и Петър Илиев, като управляващ тази голяма енергийна компания, бяха подложени на невероятен натиск от работодателите, най-общо казано – всички видове техни асоциации. Дали премиерът ще приеме, или няма да приеме оставката, е вторично, но, като цяло, това не е добре за здравословното състояние на енергетиката. Това каза за БНР енергийният експерт професор Атанас Тасев по повод оставката на изпълнителния директор на НЕК Петър Илиев. Той коментира и сигнала на Аантикорупционния фонд до ДАНС, КОНПИ, КЕВР и Министерството на енергетиката, че при предстоящия до месец търг за студения резерв може да се облагодетелства ТЕЦ-Варна, известен още като ТЕЦ-а на Ахмед Доган, чийто единствен блок не работи:

„Още преди промените нашата енергетика беше изключено балансирана във всяко едно отношение – около 40% ядрена енергетика, около 40% термоцентрали на въглища и 20% водни централи – изключително устойчива система. Освен това териториално имаше изградени устойчиви точки за генерация. На изток това е ТЕЦ-Варна, на Запад – ТЕЦ „Бобов дол“, на север – АЕЦ „Козлодуй“ с пълната гама от мощности, а на юг – „Марица-изток“. В този контекст, ТЕЦ Варна е нещо полезно за стабилността на енергийната ни система. Моето предложение беше, че НЕК трябваше да откупи тази централа. Преминавайки на газ, тя е полезна за стабилността на енергийната система.

В бъдеще централата може да бъде доразвита с изграждане на няколко високоманеврени газотурбинни модули, прогнозира Тасев в предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“.

Препоръките на ЕК за корекции в плана „Енергетика и климат до 2030 г“, според Тасев, са рутинни и заради самия регламент:

„Всъщност този доклад е оценка на представеното от наша страна. В тези препоръки е отразено, че имаме една императивна процедура. Това, което ние сме представители, е драфта, суровият вариант. Следват препоръки на ЕК, след това – нашите предложения. След няколко итерации ние ще можем да стигнем до този модел, за който настоява ЕК. Някои от нещата, които там са пожелателни, всъщност ние вече сме изпълнили“. 

Такава препоръка е либерализацията на електроенергийния пазар, изтъкна Тасев и подчерта, че правилата на функциониране на бъдещата газова борса ще бъдат обсъждани в петък от Комисията по енергетика в НС.

Експертът изтъкна, че в преговори с Москва за цените на природния газ трябва да говорим за корекция на самата формула на ценообразуване. Той подчерта също, че на спотовите пазари в Европа и котировките силно зависят от сезона:

„Спот операциите водят до доста ниски цени през лятото и твърде високи цени през зимата, поради което, когато се подготвя портфейлът на потребителя, винаги трябва да се използват модерните европейски месеци – трябва да се базира на 70-80% на дългосрочни договори, а спот операциите да вземат към 15 до 20%. Тогава вече може да се гарантира по-ниско ниво на цените на газа“.

Според експерта фактът, че втечненият американски газ е дошъл у нас на по-ниска цена от руския тръбен газ, „е конюнктура“:

„Ние сме пред прага на летния сезон, когато цените на втечнения газ спадат. Второ, Гърция, която беше източникът на газа, е подписала дългосрочни договори с условието take-or-pay, според които, ако не купи тези количества, трябва да си плати. Поради това се оказа, че е по-добре Гърция да ни продаде на по-ниска цена, дори имаше негативна реакция в гръцкия печат, отколкото да останат тези количества и бъде приведено в действие това изискване take-or-pay“.

През Александруполис можем да се сдобиваме с газ от Русия, САЩ, Катар, Азербайджан, допълни експертът.

„В момента конюнктурата е благоприятна за нас и ние правим всичко възможно да изградим инфраструктурата и нормативната база, така че да можем да се възползваме от тази конюнктура“.

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Атанас Тасев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна