Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновативният проект „Избягай през познание“ триумфира в "Глобално училище"

Снимка: Българска платформа за международно развитие
Проект за по-ефективно образование с наименованието Escape through knowledge или „Избягай през познание“ спечели първо място в четвъртия ежегоден конкурс "Глобално училище". Зад идеята на иновативния проект стои Геновева Маркова - учител по философски дисциплини и английски език, ръководител на клуба по дебати в 1-о СУ “Пенчо П.Славейков“.

"Всичко започва от училище. Това, което липсва на нашето общество, е гражданското съзнание. Учениците не разбират, защо правата на човека са толкова важни, приемат ги теоретично. Те могат да научат кои са основните човешки права, да ги разпознаят в тест, но не се замислят, че те са нарушавани в действителност. Реших да свържа това, което им е интересно - играта, с наистина важните глобални теми и проблеми. Така дойде идеята за „Избягай през познание". Благодарна съм на цялата колегия от училището за подкрепата и съвместната работа,“ разказа Геновева Маркова.

В тазгодишното издание на конкурса “Глобално училище” взеха участие 51 училища от 33 населени места в страната. Конкурсът се организира от Българската платформа за международно развитие за четвърта поредна година в рамките на Националната конференция за глобално образование.

Йорданка Славчева, Геновева Маркова и Лилия Кръстева - Пеева„Вече 7 поредни години организираме конференцията. Глобалното образование има за цел да допринесе за личностното развитие, като отговори на потребностите на децата и младите хора да развиват социални и граждански компетентности, които да са им полезни в глобалния свят. Отговаря и на потребностите на обществото да подготвя младите граждани да посрещат адекватно предизвикателствата в граждански и политически аспект. Конференцията изгражда устойчив капацитет в българските учители, за да могат да преподават гражданско образование през призмата на глобалните предизвикателства,“ коментира Лилия Кръстева - Пеева от „Център за приобщаващо образование“

1-о СУ, което тази година празнува своя 140 годишен юбилей, също беше отличено с Международната награда на херцога на Единбург. Тя ще даде възможност на учениците практически да се обучават по избран от тях предмет. Програмата включва също пътувания и създаване на нови контакти, които ще бъдат полезни на участниците за тяхното бъдещо образование и кариерно развитие.

Повече за успеха в конкурса "Глобално училище" и приобщаващото образование - в интервюто на Луиза Лазарова с Лилия Кръстева - Пеева от „Център за приобщаващо образование“ и преподавателите от 1-о СУ Геновева Маркова и Йорданка Славчева.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна