Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвърти ден продължава блокадата на главния път Сливен-Ямбол в района на село Крушаре

| обновено на 05.08.19 в 21:08
2
Снимка: Стоян Радев, БНР

За четвърта поредна вечер главния път Сливен – Ямбол при село Крушаре остава затворен за движение заради блокадата от протестиращите срещу мерките на правителството за унищожаване на прасетата в личните стопанства като превенция срещу АЧС. Към момента няма напрежение сред протестиращите.

Макар че протестът протича мирно, днес на няколко пъти изнервени шофьори са се опитали да преминат блокадата. При единият от случаите конфликт между протестиращ и шофьор завършил с лека контузия за пешеходеца. Полицията, която е тук денонощно, е прекратила пререканието между протестиращите и шофьора.

Преди това през деня на няколко пъти се стигна до размяна реплики между шофьори и протестиращи,  но до сериозни инциденти не се стигна.

Междувременно днес отново бе повдигнат въпроса на място да дойде представител на властта, за да чуе техните искания. Тази вечер се очаква тук да дойде да подкрепи протеста група от Перник.

В същото време ОДБХ Сливен започна проверките по селата в Сливенска област за неликвидирани прасета и дезинфекция на местата, в които са отглеждани в 3-километровата санитарна зона около големите свинекомплекси, след това и цялата 20-километрова зона. Първото населено място бе село Мечкарево, в което всички 17 прасета вече са унищожени, а местообиталищата им бяха  дезинфекцирани. Предстоят проверки в близо 100 населени места в областта. Ветеринарите коментираха, че в дирекцията са общо пет човека, които ще трябва да обиколят тези близо 100 села в маркираните зони. При нарастване на напрежението ще разчитат на полицията. 

Служителите на Областната дирекция по безопасност на храните съобщиха още, че ако бъде установено останало живо прасе в зоната, то ще бъде ликвидирано: "Да. На място действаме. Имаме генератор, който произвежда ток. Клещи за умъртвяване с постоянен ток. И съответно по хуманен начин утрепваме животните".

Неспокойно е преминала нощта в Крушаре. Около 23 часа е бил спрян токът около мястото, в което протестиращите са блокирали пътя, съобщи организаторът на протеста Валентина Василева. По нейните думи веднага след това се е появила кола на жандармерията, а част от дежурните полицейски части са се оттеглили, но до прочистване на района не се е стигнало.

Около 30 души в момента протестират на моста на село Крушаре. Протестиращите не допускат преминаващите автомобили, а стопаните от селото стигат до градините си по черните пътища.

Василева сподели пред БНР:

„Блокадата на пътя остава, защото за хората няма яснота по това какво ще се случва оттук нататък. Дадени са едни обещания, които са единствено и само устни няма нищо реално, на хартия. Освен това е очевидно, че няма принцип на равнопоставеност  - ако се стигне до евтаназиране на животните, не може големите ферми да бъдат компенсирани по пазарна цена, а това да не се случи на малките. Това е основен принцип както в живота, така и в икономика!. Плюс това, че протестиращите може да имат вяра в това обещание - по едно прасе. Как е обещано? Ще им го дадат, ще им го подарят или те ще трябва да си го купят?! Защото съм в случая с Шарково и Болярово, когато обещаха на баба Дора, че ще възстановят стадото, досега това нещо не се е случило, така че няма логика да се случи и сега“.

С хората още не е воден разговор, а министър Десислава Танева е от региона, подчерта Василева в предаването "Преди всички" по "Хоризонт".

„Смятам, че не трябва да се цитират думите на премиера Борисов, какво е казал в Пазарджик, а някой от тях трябва да дойде и да поговори с хората тук“.

Протестиращите не оспорват наличието на чума по свинете, но изтъкват, че в Сливен няма констатирано огнище на заразата. 

Днес сутринта електроснабдяването бе възстановено. На блокадата имаше около десет протестиращи, които са твърдото ядро на недоволството срещу мярката за избиването на домашните прасета, като превенция срещу ограничаване на африканската чума.

Обходният път е през селата Камен, Жельо войвода и Кабиле. Пътуващите по АМ “Тракия“ от Бургас могат да преминат през село Зимница и “Петолъчката“, а тези които идват от София през Нова Загора.

Няма яснота колко от прасетата в личните стопанства  са доброволно умъртвени в Ямболско. В община Тунджа от заден двор трябваше да бъдат премахнати 1600 животни.

Само 7 села от общо 44 населени места в община Тунджа не попадаха в 20-километровите санитарни зони, в които животните в личните стопанства трябваше да бъдат премахнати, посочи секретарят на община Андон Кръстев.

Напрежение имаше в цялата община е свързано с това, че животните не са достигнали кланична възраст и необходимите килограми.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна