Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиацията у нас не е повишена в следствие на взрива до руския град Архангелск

| обновено на 20.08.19 в 16:25
Снимка: БГНЕС / Снимка: БГНЕС

Няма завишени нива на радиация у нас в следствие на взрива на ракетна площадка близо до руския град Архангелск. Това съобщиха от Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението. Главен комисар Николай Николов обясни, че не са получавани информации за движещ се към страната ни радиационен облак:

"Никакво повишаване на нормите не е засечено на територията на нашата страна, още повече, че не сме получавали от съседни страни данни за увеличени нива на радиация. Всъщност трябва да ви кажа, че обработката на всички тези данни се извършва от нашата Агенция за ядрено регулиране, която участва в световния обмен на подобен тип информация. За България не са отчетени такива нива. Моделите показват, че такъв облак няма да мине над България", каза главен комисар Николай Николов.

Във Варна и по цялото Северно Черноморие няма повишен радиационен фон. Tова съобщи Александър Рупчански – специалист от АЕЦ „Козлодуй”, който по покана на кмета на града Иван Портних с мобилна лаборатория е измерил нивото на радиацията на две места във Варна и в градовете по Северното Черноморие: 

"Помолих премиера господин Борисов да съдейства и да разпореди проверка и замервания, съответно в района на Варна, всъщност по цялото Северно Черноморие. Целта на срещата ни е да видите, че в този микробус е подвижната лаборатория, която днес от Шабла във всяко едно населено място до Варна направи съответните замервания. Казвам се Александър Рупчански специалист измерване на радиоактивност към АЕЦ "Козлодуй". Статусът на радиационния гама фон е напълно нормален между 0,5 и 0,15 микросивърта на час, което е характерно за естествения фон в страната".

Базираната във Виена Организация по Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити заяви вчера, че общо четири руски станции за мониторинг на радиацията са спрели да ѝ предават информация след мистериозната експлозия край Северодвинск. Агенцията отбелязва, че това предизвиква подозрения, че Русия е въздействала на станциите. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков подчерта, че предаването на данни от станциите за мониторинг на радиацията има доброволен характер.

На 8 август, при изпитания на нов ракетен двигател на военен полигон край град Северодвинск стана експлозия и загинаха петима инженери. В деня на инцидента нивото на радиация в Северодвинск беше надхвърлено надхвърлено от 4 до 16 пъти.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна