Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Джонсън: Отлагането на Брекзит е безсмислно и скъпо

| обновено на 02.10.19 в 16:13
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В първата си реч на конгрес на торите като лидер на Консервативната партия Борис Джонсън заяви пред делегатите, че Обединеното кралство ще излезе от ЕС на 31 октомври, пък каквото ще да става. Той обвини парламента, че блокира процеса. Последните предложения на британското правителство за постигане на сделка за Брекзит са изпратени за обсъждане в Брюксел. Според Джонсън претоплянията са справедливи и разумни. Дали като такива ще ги изтълкуват в Брюксел предстои да разберем. Но на конгреса Борис Джонсън твърдо настоя нацията да се обедини и да изпълни Брекзит, защото всяко отлагане е безсмислено и скъпо и означава несигурност.  

Делегатите се редяха на дълга опашка много преди отварянето на конгресната зала в очакване на посланието на техния лидер, а то едва ли ги изненада:

„Това, което иска целият свят е да се приключи темата за Брекзит по възможно най-спокойния и разумен начин. И затова ние ще напуснем Европейския съюз на 31 октомври, пък да става каквото ще! Нека има Бркезит - ние можем, ние трябва и ние ще го постигнем...“.

Не бе изненада и това, че Борис Джонсън посочи с пръст онези, които, според него, спъват процеса на Брекзит:

„След три и половина години хората започват да чувстват, че ги вземат за глупаци. Те започват да подозират, че има сили в тази страна, които просто не искат Брекзит изобщо да бъде изпълнен. И ако се окажат прави в тези си съмнения, смятам, че ще има големи последици за вярата в нашата демокрацията“.  

Премиерът изтъкна, че негова майка е гласувала за Брекзит. Що се отнася до очакваната яснота какво съдържат последните британски предложения към Брюксел за сделка, Джонсън обяви, че иска сделка, че обича Европа, но отново се задоволи с общи приказки:

„Днес в Брюксел ние внасяме конструктивни и разумни предложения, които са компромис и за двете страни. При никакви обстоятелства ние няма да имаме митнически проверки по границата или близо до границата в Северна Ирландия“.

Какъв е алтернативният план за замяна на „предпазния механизъм“ за ирландската граница още не е известно. Ще очакваме реакциите от Брюксел. Иначе, премиерът предпочете да говори за борбата с престъпността, здравеопазването, образованието и любимите му автобуси като част от очертаваното светло бъдеще дори и при Бректзит без сделка.  

Това че Борис Джонсън не отправи дежурните нападки към ЕС за липса на гъвкавост бе изтълкувано от полотическия анализитор на БиБиСи Норман Смит по следния начин:

 „Оставаме с чувството, че Борис Джонсън е пресметнал, че през следващите часове и дни истински важната публика по отношение на премиерството му и бъдещето му не е в Манчестър, а в столиците на страните от ЕС“.

ЕС трябва да се произнесе по новите предложения до срещата на върха на 17 октомври, а британският парламент да одобри нова сделка, ако такава бъде постигната до 19 октомври. При липса на сделка или неодобрена такава, по закон, премиерът би трябвало да поиска отлагане на Брекзит.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени